Žur za Darfur 2
/ Dobrodelni koncert na pobudo Toma Križnarja
Festivalna dvorana, 17. november 2009, od 20h do 24h
Sodelovanje slovenskih in afriških glasbenikov: Zoran Predin, Langa, Severa in Gal Gjurin, Fake Orchestra, Chris Eckman, Tomaž Pengov, Godalika, Pavel Kavec in Oko, Maša Kagao Knez in KUD Baobab, Max Zimani, Društvo Afriški Center, Joseph in Malala Rakotorahalahi, Issiaka Sanu.
Multivizijsko poročilo Toma Križnarja o učinkih pomoči zbrane na lanskem koncertu.
Posebni gost: Peter Moszynski, človekoljub in aktivist, Velika Britanija.
Vstopnice: 13 evrov, dijaki, študentje in upokojenci 10 evrov (blagajna Festivalna dvorana).
Po uspešnem lanskoletnem koncertu Tomo tudi letos organizira Žur za Darfur. Lanskoletna zbrana sredstva so pripomogla pri ustanovitvi mobilnih komunikacijskih postaj, ki omogočajo internetno povezavo med ogroženimi območji v Darfurju in svetom. Projekt imenovan Antena dr. Janeza Drnovška podpira tudi Gibanje za pravičnost in razvoj.
Trpljenju nedolžnega prebivalstva v največji humanitarni katastrofi na planetu, kot razmere v Darfurju označuje OZN, ni konca ne kraja.
Vsem dosedanjim iniciativam navkljub še naprej gorijo afriške vasi, Djandjavidi (“hudiči na konjskih hrbtih”) plenijo, posiljujejo, ubijajo in vlačijo v sužnost. Ti moderni janičarji, ki so sami marginalizirani in izkoriščani v imenu svete vojne, vojne za sveto stvar ( nafta), so le podaljšana roka velikih svetovnih apetitov.
V ta spopad interesov je dregnil pokojni slovenski predsednik dr. Janez Drnovšek, ko je leta 2006 v Darfur poslal svojega posebnega odposlanca Toma Križnarja, ki že leta aktivno sodeluje s staroselskimi uporniki. Namen je bil preveriti, kaj se v resnici dogaja in predstaviti mirovni predlog slovenske pobude. A svetovni gospodarji vojn se zoperstavijo slovenskemu vmešavanju in predsednik odpokliče Križnarja domov. Tomo je po dveh mesecih tesnega stika z žrtvami že tako prizadet, da ne more več nazaj. Posname filmski material za dokumentarec Darfur – Vojna za vodo, ki se prav te dni predvaja v slovenskih kinematografih in na svetovnih festivalih. Film razkrije, da se je vojna v Darfurju v resnici začela zaradi pomanjkanja vode, kot posledice klimatskih sprememb, in se razrasla v vojno za nafto.
Med drugim se v dokumentarcu sprašuje, ali imamo tudi navadni ljudje in majhne države pravico in dolžnost solidarnosti do tistih, ki si sami ne morejo pomagati.
Sredstva zbrana z prodajo vstopnic na prireditvi bodo namenjena nakupu črpalne naprave za vodo.