Bodoča ministrska ekipa
Mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor je v torek, 11. novembra, predstavil imena kandidatk in kandidatov za prihodnjo ministrskoekipo. Ta bo, če bo potrjena v državnem zboru, skupaj s premierom štela 19 članov. V vladi bo sedem nestrankarskih kandidatov, v njej pa bo tudi pet žensk. Pahor predlagano ministrsko ekipo, v kateri sta tudi dve kandidatki in dva kandidata iz stranke ZARES, ocenjuje kot sposobno premagati vse ovire, ki ločijo Slovenijo na poti do najrazvitejših držav. Seznam ministrskih kandidatov bo mandatar predsedniku državnega zbora Pavlu Gantarju po napovedih posredoval v četrtek ob 22. uri. Pred tem pa bodo pristojni organi štirih koalicijskih strank opravili razprave in dali soglasje za vložitev liste kandidatk in kandidatov. Svet stranke Zares bo tako o predlagani listi kot tudi o predlogu Koalicijskega sporazuma o sodelovanju v Vladi RS za mandat 2008 – 2012 odločal jutri, v četrtek, 13. novembra.
Ministrstvo za finance naj bi vodil dr. Franc Križanič, ministrstvo za gospodarstvo dr. Matej Lahovnik, ministrstvo za notranje zadeve Katarina Kresal, ministrstvo za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ministrstvo za pravosodje Aleš Zalar, ministrstvo za obrambo dr. Ljubica Jelušič, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivan Svetlik, ministrstvo za okolje in prostor Karl Erjavec, ministrstvo za promet dr. Patrick Vlačič, ministrstvo za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ministrstvo za šolstvo in šport vodil dr. Igor Lukšič, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Milan Pogačnik, ministrstvo za kulturo Majda Širca, ministrstvo za zdravje Borut Miklavčič. Nova vlada naj bi imela tudi tri ministre brez listnice: minister brez listnice za razvoj in evropske zadeve naj bi bil mag. Mitja Gaspari, ministrica brez listnice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj mag. Zlatka Ploštajner, minister brez listnice za Slovence po svetu pa akademik prof. dr. Boštjan Žekš.
Prilagamo kratke biografije kandidatk in kandidatov stranke ZARES – nova politika za ministrici in ministra:
Gregor Golobič – kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo
Rojen leta 1964 v Novem mestu, kjer je končal osnovno šolo in gimnazijo. Leta 1983 se je vpisal na ljubljansko filozofsko fakulteto, smer slavistika in filozofija, a se je po odprtju nove smeri kmalu prepisal na samostojno filozofijo. Sredi 80. let prejšnjega stoletja je bil sodelavec in urednik novomeškega mladinskega časopisa Valj, v obdobju 1986-1988 pa je delal kot urednik družbene redakcije na Radiu Študent in kolumnist tednika Mladina. Konec leta 1988 je prekinil študij in se (kot absolvent filozofije) redno zaposlil na ZSMS. Na volitvah leta 1990 je bil izvoljen za delegata tedanjega družbeno-političnega zbora osamosvojitvene skupščine. Marca 1992 je postal generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije, predsedovanje stranke pa je takrat prevzel Janez Drnovšek. To delo je opravljal do junija 2001, ko je odstopil in naslednje leto diplomiral z nalogo z naslovom Ko filozofi umolknejo – primer Kratil. Od junija 2003 je bil zaposlen v visoko tehnološkem podjetju Ultra kot poslovni direktor. 6. oktobra 2007 je bil izvoljen za predsednika stranke Zares. Na državnozborskih volitvah septembra 2008 je bil izvoljen za poslanca državnega zbora.
dr. Matej Lahovnik – kandidat za ministra za gospodarstvo
Matej Lahovnik, rojen 23. decembra 1971, je izredni profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti.Ministrstvo za gospodarstvo je vodil že del leta 2004, ko je bil aprila imenovan v vlado Antona Ropa, kjer je zamenjal Teo Petrin. Od leta 2004 je poslanec v državnem zboru, sprva kot poslanec LDS, od začetka lanskega leta pa Zaresa. Diplomiral je leta 1994 na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, podiplomski študij pa nadaljeval na smeri za splošno poslovodenje, kjer je magistriral leta 1998, ter kasneje leta 2000 doktoriral z nalogo Strateški dejavniki priključitev podjetij v državah v tranziciji. Poučuje na področjih managementa, prestrukturiranja podjetij in prevzemov. Kot gostujoči raziskovalec se je izpopolnjeval na Indiana University – Kelley School of Business. Sodeloval je pri znanstveno-raziskovalnih projektih in je avtor ali soavtor prispevkov s področja strateškega managementa, objavljenih v znanstveno-raziskovalnih revijah in konferencah ter soavtor dveh znanstvenih monografij. Na državnozborskih volitvah septembra 2008 je bil ponovno izvoljen za poslanca državnega zbora.
Irma Pavlinič Krebs – kandidatka za ministrico za javno upravo
Irma Pavlinič Krebs je bila rojena 3. aprila 1963 v Črni na Koroškem. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskovala na Ravnah na Koroškem. Diplomirala je leta 1986 na Pravni fakulteti v Ljubljani, kjer sedaj obiskuje magistrski študij. Poklicno kariero je začela na sodišču; bila je pripravnica na mariborskem višjem sodišču, nato strokovna sodelavka na Temeljnem sodišču v Mariboru (enota v Slovenj Gradcu). Po opravljenem pravosodnem izpitu je bila na različnih funkcijah v gospodarstvu in državni upravi. V letih 1989-1990 je bila vodja kadrovske pravne službe v Gorenje Fecro v Slovenj Gradcu, nato od sredine leta 1990 do konca leta 1994 vodja oddelka za upravne notranje zadeve skupščine občine Ravne na Koroškem. Od začetka leta 1995 do nastopa poslanske funkcije oktobra 2000 je bila načelnica upravne enote Ravne na Koroškem. V mandatu 2000 do 2004 je bila poslanka LDS in podpredsednica državnega zbora. Zadnja leta je opravljala delo odvetnice. Na zadnjih parlamentarnih volitvah je kandidirala na listi Zares.
Majda Širca – kandidatka za ministrico za kulturo
Majda Širca, diplomirana umetnostna zgodovinarka, rojena leta 1953, je bila, preden se je podala v politiko, novinarka, urednica kulturnega in dokumentarnega programa TV Slovenija, avtorica številnih knjižnih in revialnih besedil s področja filma, avdiovizualne kulture in humanistike ter ustvarjalka več kot 60 dokumentarnih TV oddaj Povečava. Za umetniške dosežke v elektronskem mediju je prejela mnogo nagrad in priznanj. Po letu 1997 je bila državna sekretarka na ministrstvu za kulturo, po letu 2000 pa dva mandata poslanka državnega zbora. Letos je uspešno kandidirala na državnozborskih volitvah na listi stranke Zares.