Želim vam gigabitov poln dan
Precejšnje število zmerno ljubiteljskih, vendar zelo ilustrativnih videoklipov na jutjubu obuja spomin na legendarnega komunikologa Marshalla McLuhana. Širša javnost ga je (ponovno) odkrila takrat, ko je svetovni splet postal tako vseprisoten, da so se še celo najbolj aktivni kiberščaki vprašali “mar je vse to res?” – res glede dosegljivosti, lahkosti, globalnosti in vplivnosti. McLuhanovi iztrgani citati “o globalni vasi”, “o mediju, ki je sporočilo”, in “o mediju, ki je razsežnost telesa”, so doživeli množico privlačnih laičnih interpretacij in tudi ponovno poglobljenih znanstvenih razprav v luči informacijske družbe. McLuhan je svojo vizijo gradil v času televizije in radia, vendar je videl dlje, vse do interneta.
Združeni narodi so s posebno deklaracijo razglasili 17. maj za Dan informacijske družbe. Ta dan je že več desetletij tudi dan telekomunikacij, z (do)imenovanjem pa so dali priznanje tudi izjemni storitveni moči elektronskih komunikacij. Združeni narodi so leta 2003 in 2005 v okviru procesa Svetovnega vrha o informacijski družbi vsem državam poslali jasen apel, da se naj zavedajo gospodarskih in družbenih vplivov informacijsko komunikacijskih tehnologij in seveda tudi posledic, kot so informacijska izključenost, zaščita intelektualne lastnine in drugo. Letos je dan poseben poudarek zaščiti otrok v kibernetskem prostoru.
In kakšno je stanje informacijske družbe v Sloveniji? V okviru vlade poteka poskus vsebinske restavracije zagnanosti, ki je bila značilna na začetku tega desetletja. Upajmo, da bo uspešen. Preseneča, da celo nekateri iz koalicijskih strank poskušajo pripisati politične implikacije povsem strokovnim odločitvam, kot je združitev direktorata za informacijsko družbo in direktorata za elektronske komunikacije pod streho enega ministrstva, kar je povsem v skladu z organizacijskimi strukturami v okviru Evropske komisije. Informacijsko komunikacijske tehnologije namreč pridobivajo povsem nove dimenzije in odgovarjajo na najbolj pereča družbena vprašanja. Dober dokaz za to je na primer evropski dokument za spodbujanje uporabe IKT za olajšanje prehoda na energetsko učinkovito gospodarstvo z nizkimi emisijami.
Strateško razmišljanje glede informacijske družbe je potrebno pomakniti korak naprej od zgolj opismenjevanja in širjenja zavedanja o osnovnih načelih. Kabinet britanskega predsednika vlade je pred kratkim imenoval Andrewa Scotta, direktorja za digitalno angažiranost. Njegove naloge so medsektorske in koordinativne. Pri nas bo to vlogo kmalu zasedel Strateški svet za informacijsko družbo, ki bo horizontalno povezoval resorje in upajmo da uspešno prebijal medresorske bariere.
Na koncu pa pridemo vselej do posameznika in njegove vključenosti v informacijsko družbo. Generacije informacijsko pismenih se povečujejo, lahek dostop do znanja zahteva ločitev zrnja od plev. Naloga je seveda nemogoča, zato je potrebna pozornost pri zaupanju v vire, razkrivanju identitete in puščanju digitalnih sledi.
Marshall McLuhan je umrl leta 1980, pred tem pa je še leta 1977 zaigral samega sebe v kratki, učinkoviti in nepozabni sceni v Annie Hall, legendarnem filmu Woodyja Allena. Če ste jo spregledali, si jo ponovno oglejte. Občutka superiornosti in nezmotljivosti sta hlapljivi zadevi. Tudi na spletu.
Želim vam gigabitov poln Dan informacijske družbe 🙂