Golobič na Primorskem: “2010 bo ključno leto preobrata”
Ministrsko-poslanska ekipa v sestavi dr. Pavel Gantar, Gregor Golobič, Cveta Zalokar Oražem, Bogdan Biščak, Irma Pavlinič Krebs, Majda Širca, Franco Juri, Franci Kek, Tadej Slapnik in Peter J. Česnik se je včeraj mudila na delovnem obisku na severnem Primorskem.
Osrednji dogodek dneva, ki so se ga udeležili, je bila okrogla miza o tehnološkem in gospodarskem razvoju v kriznih razmerah, ki jo je organizirala območna gospodarska zbornica za severno Primorsko Nova Gorica. Kot gosta sta se okrogle mize udeležila tudi predsednik Državnega zbora dr. Pavel Gantar in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Osrednje teme pogovora so bile centri odličnosti na Goriškem, razvojni projekti ter predvideni učinki le teh, zelene tehnologije, delovanje vlade in ukrepi za premagovanje krize ter problematika javne uprave z vidika delovanja učinkovitosti plačnega sistema.
Izsek pogovorov na okrogli mizi
Gospodarstveniki iz tehnoloških podjetij, raziskovalci in znanstveniki, so predstavnike vlade opozorili, da Slovenja še vedno premalo vlaga v znanost in tehnologijo. Spraševali so se, kako ravnati na tem področju v kriznih časih in poudarili, da je prav kriza lahko čas, ko lahko ujamete bolj razvite, saj je kriza nastopila tudi za njih in jih upočasnila. Težava pa je v tem, da je država v preteklem obdobju premalo vlagala v področje raziskav in razvoja.
Minister Golobič je poudaril, da je država po dolgih letih dvignila delež sredstev, namenjenih za raziskave in razvoj, ki sedaj znaša 0,75 odstotka bruto domačega proizvoda. Še posebej je izpostavil, da bo leto 2010 leto preobrata v pozitivno smer ali obsodbe uničujoče hiranje: “Ključna slovenska dilema bo v tem, ali bomo ugotovili, da brez razprave in podpore za ustvarjanje nečesa novega nimamo prihodnosti ali pa se bomo izčrpavali v razpravi o prerazdeljevanju tistega, kar se še vedno ustvarja. Slednjega je namreč vedno manj in kriza se za nas ne bo končala, pač pa bo postala neka stalnica.”
Predsednik Državnega zbora Pavel Gantar je poudaril, da je bilo v Sloveniji v preteklosti veliko vrhunskih strokovnjakov iz nekdanjih jugoslovanskih republik, ki pa so odšli v tujino, tudi v Kanado, ker jih tukaj nismo znali zadržati.
V dopoldanskem delu obiska tem je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in predsednik stranke Zares – nova politika Gregor Golobič obiskal podjetje Mitol, tovarna lepil, d.d., kjer je direktor podjetja Marjan Mateta ministru in županu Sežane Davorinu Terčonu predstavil dejavnost podjetja, njihove programe, cilje ter kratkoročne in dolgoročne načrte podjetja, izpostavil pa je tudi težave, s katerimi se podjetje sooča v času gospodarske krize. Tako minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, kot tudi župan Davorin Terčon, sta izrazila podporo razvojnim programom podjetja ter željo po čim večjem številu tako uspešnih podjetij kot je sežanski Mitol.
Na Univerzi v Novi Gorici sta minister Golobič in župan Nove Gorice Mirko Brulc podpisala pogodbo o sofinanciranju gradnje študentskega doma, v katerem bo 40 dvosobnih apartmajev, 20 bo enoposteljnih, dve stanovanji bosta nemenjeni invalidom ter dve družinam. V Novi Gorici je ponudba študentskih stanovanjskih kapacitet precej slaba in nižja od povpraševanja, saj je trenutno v Novi Gorici 4000 študentov, ki bivajo v zasebnih sobah, dijaškem domu ter tudi v Gorici, kjer pa so cene visoke. Gradnja doma bo pripomogla h krepitvi Nove Gorice kot univerzitetnega mesta, saj je tam trenutno 40% podiplomskih študentov iz tujine in 30% profesorjev.
Ministrica za kulturo Majda Širca in primorski poslanec Zares Franco Juri sta obiskala Goriško knjižnico v Novi Gorici (Trg Edvarda Kardelja 4, 5000 Nova Gorica), kjer sta se srečala s predstojniki za kulturo goriških občin, direktorji gledališč in muzejev, galerij, knjižnic in drugih kulturnih institucij, turističnimi delavci in samostojnimi umetniki iz Nove Gorice, Ajdovščine, Vipave, Šempetra, Vrtojbe, Renče-Vogrskega, Miren-Kostanjevice, Brd, Kanala ob Soči, Tolmina, Kobarida, Bovca, Sežane, Postojne, Idrije. Spregovorili so o položaju in pomenu kulture v regiji, ministrica pa je predstavila razpise za financiranje javne kulturne infrastrukture in kulturne dediščine.
Cveta Zalokar Oražem, vodja poslanske skupine Zares in poslanca Zares Vili Trofenik in Alojz Posedel so dopoldan v Gozdnem gospodarstvu Postojna od vodstva podjetja izvedeli, kakšni so potenciali slovenske lesno-predelovalne in gozdarske industrije, o razvojni naravnanosti podjetja GGP in tudi o ovirah v slovenskem gospodarskem. Ob tej je poslanka poudarila, da podpira center odličnosti, katerega nosilec je GPP, in izpostavila, da se vidi, kako potrebna so razvojna vlaganja na temo področju gospodarstva.
Za tem so se Oražmova, Trofenik in Posedel, v spremstvu predstavnikov Zares – nova politika Ajdovščina, na obisku pri županu občine Ajdovščina Marjanu Poljšaku seznanili s težavami, ki jih imajo pri pridobivanju sredstev na razpisih za razvoj.
Predstavnikoma poslanske skupine Zares Tadeju Slapniku in Franciju Keku ter predstavnikom mestnega odbora Zares Nova Gorica je vodstvo Kulturnega centra Mostovna predstavilo aktivnosti, veliko in malo koncertno dvorano, snemalni studio za mlade glasbene skupine, ki je mladim na voljo brezplačno v sklopu mreže multimedijskih centrov Slovenije, ki jih financira Ministrstvo za kulturo RS, in projekt Hiša poskusov, ki ga izvajajo že drugo leto in je namenjen promociji znanosti med otroci in mladino. Za tem so si ogledali še Mladinski center Nova Gorica v središču Nove Gorice, ki je namenjen zagotavljanju prostočasnih aktivnosti ulični mladini, torej tistim, ki so vse prepogosto v prostem času prepuščeni samim sebi. Tadej Slapnik, poslanec v DZ, je ob tem poudaril: »Pohvaliti je ptorebno prizadevnost, v Mostovni še posebej prostovoljno delo aktivistov na tem področju. Strinjam se, da je potrebno na strani iz lokalne skupnosti, na drugi strani pa iz državne takšnim iniciativam zagotoviti sistemsko podporo. Konkretno Mostovni predlagam, naj bodo še bolj pozorni na vladne aktivnosti na področju vzpostavljanja kulturnih inkubatorjev, , glede na izjemno kakovostno sodelovanje z umetniki iz Italije pa jim lahko koristijo tudi razpisi programov za čezmejno sodelovanje prebivalstva.”
Poslanec Zares v DZ Franci Kek je v Novi Gorici povedal, da so jih v MC Nova Gorica opozorili na družbenokoristna dela prostovoljcev, ki so vedno manj cenjena, in pri tem poudaril: “Prizadevati si je treba za ohranitev vseh aktivistov, ki si prizadevajo za javno dobrobit. Mladinski centri so pri tem zagotovo vredni vzpodbude.”
Franco Juri, primorski poslanec Zares – nova politika, je po zaključku aktivnosti poudaril pomen takšnih obiskov: “Zanimanje, s katerim je bila ekipa Zaresa sprejeta v severno-primorski regiji, dokazuje pomen delovnega obiska ministrov in poslancev. Ne gre le za promocijsko delovanje, temveč za neposredno soočanje z dejstvi in okoliščinami daleč od Ljubljane. Kosristno je predvsem za stranko. Tako razprava v obrtni zbornici, ob prisotnosti Gregorja Golobiča, Pavla Gantarja in nas poslancev, kot tista z Majdo Širca v knjižnici, ki je trajala bistveno dlje od pričakovanega, ter sestanki Irme Pavlinič Krebs, pričajo o potrebi po intenzivnejšemu dialogu ne le s Primorsko, temveč z vsemi regijami, ki jih v časih po nemarnem Ljubljana zapostavlja.”
Vsem delovnim dogodkom je v poznopopoldanskih urah sledilo druženje s članstvom severne Primorske v Dobrovem v Goriških Brdih, kjer so udeleženci v neformalnem vzdušji pokramljali o težavah in priložnostih regije ter tudi o prihajajočih lokalnih volitvah.