Zares za projektno sodelovanje
Predsednik Zares dr. Pavel Gantar je na današnji novinarski konferenci komentiral dve temi, ki sta v zadnjih dneh posebej aktualni v slovenskem političnem prostoru, in sicer, kot je dejal, tako imenovano povezovanje na levici in Zaresov pogled na vladin predlog varčevalnih ukrepov.
V zvezi s t. im. povezovanjem na levici je dr. Gantar o tem uvodoma dejal, da „ravnamo previdno, po načelu, da koga je pičila kača, se boji zvite vrvi. Slabe izkušnje, ko smo bili dobrih deset dni pred volitvami leta 2008 dobesedno porinjeni v levi trojček, pozneje pa se je pokazalo, da so med nami velike razlike – tako v dojemanju krize, načinu reševanja, vlogi bank …vse to je pripeljalo do tega, da smo izstopili iz vlade in pravzaprav povzročili parlamentarno in politično krizo in navsezadnje predčasne volitve. Do tega povezovanja na levici imamo določeno zadržanost. Kar pa zadeva pobudo Zorana Jankovića, pa je v politični javnosti bolj odmevalo to, kdo ni prišel na sestanek, pa čeprav je bil povabljen, kot pa to, kaj se je tam dogajalo. Glavna vest je pravzaprav bila, da tam ni bilo SD in predsednika Boruta Pahorja.“.
Gantar se je ob tem pošalil, ker Zares ni parlamentarna stranka (v Sloveniji, ne pa tudi v Evropi), da bi Zoranu Jankoviću svetoval, če je zares hotel, da bi se sestanka udeležil Borut Pahor, „bi moral na ta sestanek povabiti tudi Janeza Janšo in Borut Pahor bi gotovo prišel.“. Nadaljeval je: „Ti prestižni boji, kdo je prava levica in kdo ne, nas v Zares ne zanimajo, še posebej zato, ker se sami nimamo za levičarsko stranko, čeprav nas tja uvrščajo, smo bolj utemeljeni na liberalni tradiciji in z veseljem prepuščamo boj za dokazovanje, kdo je levica in kdo je prava levica, drugim.“.
Gantar je pojasnil, da so se na sestanku pri Jankoviću jasne razlike med sodelujočimi pokazale pri vprašanju TEŠ 6 – le pri TRS in Zares TEŠ 6 odločno nasprotujemo ne glede na to, da so možnosti za ustavitev projekta majhne.
V zvezi z Jankovićevim predlogom o treh možnih oblikah sodelovanja na levici – projektno, programsko in na način skupščine, smo v Zares jasno povedali, je pojasnil Gantar, da smo za projektno sodelovanje, torej na konkretno dogovorjenih projektih in ciljih, po vzoru akcije za Družinski zakonik.
Gantar je ob tem dejal. „Če se bodo pojavili podobni projekti, bodisi vezani na civilno družbo ali pa na izvajanje oblasti, smo mi tu pripravljeni sodelovati. Za drugo ni ne potreb in ne pogojev. Posebej bi poudaril, da se bo oblika dela Zares, po tem ko se je konsolidiral na zadnji konvenciji in se odločil, da gre naprej samostojen, spremenila. Naša naloga je zdaj druga, naša naloga je, da poskušamo poiskati bolj trajne, bolj prepričljive koncepte o tem, kako naj se Slovenija razvija. Naša naloga je, da sodelujemo s civilno družbo, naša naloga je, da mnogovrstnost pobud civilne družbe in alternativ prevedemo v politični jezik“.
V zvezi z varčevalnimi ukrepi je predsednik Zares dr. Gantar med drugim dejal: „Ključni problem, s katerim se Slovenija danes srečuje, je, da se mora zadolževati, kar tudi ni edini problem. Glavni problem je, da je cena denarja, ki si ga izposojamo, visoka, in sicer zato, ker je po padcu reform sledil tudi padec verodostojnosti Slovenije.“.
Opozoril je, da „vlada Janeza Janše ne bi smela reči, izvedimo najprej varčevalne ukrepe, potem bomo pa šli na reforme. /…/ Naše mnenje je, da bi morali načrte oziroma zakone, ki se nanašajo na pokojninsko reformo, malo delo in preprečevanje dela na črno – to so trije zakoni, ki so padli, poskušati na novo uskladiti s socialnimi partnerji in jih, če se le da, vložiti v parlamentarno proceduro takoj, ko pade moratorij s ciljem, da je pokojninska reforma sprejeta do konca leta.“