Zares za nove vrtce in srednjo glasbeno šolo v Slovenskih Konjicah
Na današnji novinarski konferenci OO Zares – nova politika Slovenske Konjice so Helena Pačnik, Monika Kerovec – Korošec in Tadej Slapnik predstavili program liste za Zares – nova politika Slovenske Konjice za zagotavljanje kvalitetne in dostopne predšolske vzgoje in izobraževanja s katerim nastopajo la letošnjih lokalnih volitvah. Predstavili so potrebe po zagotavljanju ustreznih igralnih površin, nujnih vzdrževalnih ter investicijskih del v posameznih enotah vrtcev in se zavzeli za izgradnjo novih vrtcev v Slovenskih Konjicah, Ločah in Žičah. Zavzeli so se tudi za izgradnjo nove telovadnice na OŠ Loče in predlagali ustanovitev Srednje glasbene šole v Slovenskih Konjicah.
Strategija predšolske vzgoje
Tadej Slapnik je poudaril, da je v programu liste Zares – nova politika s katerim nastopajo na lokalnih volitvah na prvem mestu zagotavljanje kvalitetne in dostopne predšolske vzgoje v občini. S tem namenom predlagajo pripravo in sprejetje Strategije predšolske vzgoje, ki naj vsebuje tudi celovito projektno in gradbeno dokumentacijo za izgradnjo novih vrtcev v občini, predstavlja pa tudi podlago za definiranje potrebnih finančnih virov za njeno uresničevanje. Poleg sredstev občinskega in državnega proračuna, predlagajo koriščenje sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj, kohezijskih sredstev Evropske unije namenjenim zagotavljanju višje energetske učinkovitosti javnih stavb, norveškega finančnega mehanizma in tudi javno-zasebnega partnerstva. V strategiji je potrebno opredeliti tudi dolgoročno vizijo umeščanja zasebnih izvajalcev v sistem izvajanja predšolske vzgoje občini. Podpirajo podelitev koncesije za izvajanje predšolske vzgoje vrtcu Mali grof, saj le ta omogoča finančno enakopravno vključevanje otrok tudi v zasebni vrtec, ki s sodobno urejenimi prostori in kvalitetnim programom predšolske vzgoje pozitivno pripeva k zagotavljanju dostopne predšolske vzgoje v občini.
Ustrezna igralna površina in nujni infrastrukturni posegi v vrtcih
Monika Kerovec – Korošec je opozorila, da je potrebno še v letu 2010 pričeti z izgradnjo ustreznih prizidkov (teras) ter tako zagotoviti primerno kvadraturo igralne površine, ki bo v skladu s Pravilnikom o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za vrtce (na otroka praviloma 4 m², vendar ne manj kot 3 m² notranje igralne površine) v enotah vrtca v Ločah in Slovenskih Konjicah, kjer je trenutno povprečna igralna površina le 2,5 m² na otroka.
Kerovec – Koroščeva je predstavila tudi nujne infrastrukturne posege v posameznih enotah vrtca, v sklopu katerih je potrebno zagotoviti ustrezne prostore za zaposlene, napeljavo mestnega plina v kuhinjo, toplo tekočo vodo v vseh oddelkih, opremiti igrišča s tekočo vodo, zagotoviti prostor za arhiv na upravi vrtca, obnoviti peskovnike, namestiti senzorsko razsvetljavo in video nadzor okolice, prepleskati fasado in leseni opaž, vgraditi sodobna in varna igrala (redni servis igral na igriščih), ustrezne skupne prostore za gibalne in skupne dejavnosti in ustrezne prostore za individualno delo z otroki s posebnimi potrebami.
Novi vrtci v Ločah, Slovenskih Konjicah in Žičah
Posamezne enote javnega vrtca so bile zgrajene med leti 1972 in 1991. V povprečju so objekti montažne gradnje stari preko 35 let in so prostorsko, ekološko in energetsko nefunkcionalni. Prostori ne ustrezajo potrebam in pričakovanjem otrok in njihovih staršev, zaposlenih, kot tudi predpisanim zakonskim normativom. Zato se kandidati in kandidatke Zares – nova politika zavzemajo, da občina v obdobju med 2010 – 2015 izgradi sodobno opremljene nove vrtce v Slovenskih Konjicah (enoti Tatanbachova in Slomškova ter prizidek enoti na Prevratu), Ločah in v Žičah.
Osnovnošolsko izobraževanje
Helena Pačnik je poudarila, da so sadovi načrtnega in sistemskega vlagala v obnovo in izgradnjo šolske infrastrukture vidni na vseh osnovnih šolah v občini. Med večjimi nedokončanimi investicijami sta še izgradnja telovadnice na OŠ Loče in zamenjava kuhinje na OŠ ob Dravinji. Zavzela se je za oživitev programa E-šole na OŠ Ob Dravinji v sklopu katerega je potrebno pridobiti sredstva za mentorja E-šole za izvajanje dejavnosti tudi v popoldanskem času, ko bi znanja iz področja računalniškega opismenjevanja lahko koristili tudi starejši občani. Številne neizkoriščene potenciale vidi v tesnejšem sodelovanje osnovnih šol, zavodov in društev v občini, ki se ukvarjajo z mladimi.
Srednja glasbena šola v Slovenskih Konjicah
Helena Pačnik: »Veliko učencev nadaljuje svojo glasbeno pot na srednji glasbeni šoli, kar za mnoge pomeni veliko časovno in finančno obremenitev, veliko se jih mora tudi preseliti v dijaški dom. V Slovenskih Konjicah imamo ustrezno izobražen kader in dovolj prostora ob sedanji glasbeni šoli, kjer je še vedno na voljo neizkoriščeno podstrešje. Zaradi tega se kandidati in kandidatke Zares – nova politika zavzemamo za ustanovitev Srednje glasbene šole v Slovenskih Konjicah, ki bo pomenila vsebinsko in organizacijsko nadgradnjo osnovne glasbene šole in možnost nadaljnjega glasbenega izobraževanja približala večjemu število mladih iz Slovenskih Konjic in okolice.«
Anton Noner
predsednik
PRILOGA: Predšolska vzgoja in izobraževanje v Slovenskih Konjicah