Zares v DZ podprl kandidata za ministra za kmetijstvo
Na 23. izredni seji Državnega zbora je stališče poslanske skupine Zares v podporo kandidatu ministri za kmetijstvo predstavil poslanec Tadej Slapnik.
Spoštovani predsednik, predsednik vlade, kolegice in kolegi –
Kmetijstvo je pomembna panoga, a žal v Sloveniji v velikih težavah – na to kaže tudi dejstvo, da je predsednik Vlade tako dolgo iskal novega ministra. Nekateri kandidati, ki so se pojavljali v tem času, so bili zelo dobri, a žal niso želeli aktivno vstopiti v to zgodbo in to samo potrjuje trditev, da je cela vrsta stvari na področju kmetijstva v slepi ulici!
Zaraščanje kmetijskih površin je v Sloveniji problem in novega ministra čaka močno zaraščena in zanemarjena njiva, ne le v naravi, ampak je težko tudi stanje na področju kmetijstva v celoti. Zato mu želimo veliko poguma, smelosti in moči, da bo presekal z marsičem iz preteklosti. Pri tem bodo pomembni sodelavci in upamo, da bo imel možnosti poiskati nove ljudi za nove pristope in prioritete v kmetijstvu ter proizvodnji in nadzoru hrane.
Bodoči minister za kmetijstvo ima polno podporo stranke ZARES pri uveljavljanju varnostnega pridržka na področju gojenja gensko spremenjenih rastlin in pri nasprotovanju Slovenije v Evropski uniji uvajanju novih gensko spremenjenih rastlin.
Kaj pričakujemo, spoštovani kandidat mag. Dejan Židan!
Državljani si želimo varno, kakovostno hrano, želimo si takšnih projektov in načrtov, da bomo lahko v trgovinah kupovali pretežno doma pridelano hrano in ne uvožene zelenjave in sadja iz evropskih veletržnic.
Pričakujemo ustrezen nadzor in strokovno neodvisne institucije, ki bodo vlivale zaupanje, da je vzpostavljena kontrola, pri čemer nas veseli, da kandidat zagovarja jasno in vidno označevanje.
Želimo si več poudarka ekološkemu kmetovanju in razvoju podeželja, kar bo obenem pomagalo reševati tudi številne socialne probleme. Kandidata za ministra za kmetijstvo, bomo podprli pri njegovi napovedani skrbi za varovanje kmetijskih zemljišč in povečanju samooskrbe in prehranske varnosti v Sloveniji.
Za Slovensko kmetijstvo je v primerjavi s stanjem kmetijstva v razvitih državah članicah Evropske unije žal še vedno značilna nizka produktivnost, nizka delovna intenzivnost in nizka stopnja profesionalizacije. Na slovenskem podeželju beležimo tudi izrazito negativne demografske in gospodarske trende. Zaradi tega Slovenija z domačo pridelavo ne pokriva svojih potreb po kmetijsko živilskih proizvodih; stopnja samooskrbe z zelenjavo je pod 40 %, z žitom med 50 in 60 %, s svežim sadjem in krompirjem pa med 60 in 70 %.
Izkušnje svetovne finančne krize in gospodarske recesije, ki je boleče zarezala tudi v slovensko družbo, nas opozarjajo, da moramo spremeniti dosedanje razvojne strategije. V poslanski skupini Zares zato podpiramo napovedi kandidata za ministra, da se bo pri svojem delu prednostno posvetil dokončanju izdelave strategije razvoja slovenskega kmetijstva.
Pričakujemo pa, da bo pri izdelavi strategije upošteval tudi usmeritve in cilje programa zagotavljanja večje samooskrbe z lokalno pridelanimi kmetijskimi in živilskimi proizvodi Marjetica.
Program Marjetica namreč prinaša večplastne učinke in pozitivne posledice na različne nivoje življenja v naši družbi, predvsem s svojim vplivom na povečanje samooskrbe z doma pridelanimi svežimi živili na kmetijstvo, razvoj podeželja, zagotavljanje prehranske varnosti, varovanje okolja, ohranjanje naravnih virov, ohranjanje obdelanih kmetijskih zemljišč in ohranjanje biotske raznovrstnosti, ohranjanje kulturne krajine, nacionalno varnost, zdravstvo, izobraževanje, socialo, gospodarstvo, trajnostno energetiko, trajnostni promet, podnebne spremembe in turizem.
Dodana vrednost programa Marjetica je tudi v tem, da ni usmerjen le na razvoj podeželja, temveč tudi na izgradnje sožitja med podeželjem in mestom. Zato ima z izvajanjem tega programa veliko korist tudi mesto. V dosedanjih programih razvoja podeželja je manjkala prav ta povezava.
Obojestranski odnos med mestom in podeželjem je nujen, če hočemo, da se podeželje učinkovito razvija. Podeželje trži svoje izdelke v mestu. Učinkovito trženje izdelkov podeželja pa je tisti dodatni ključni motiv za razvoj podeželja.
Program razvoja podeželja se izvaja že več kot desetletje. Če pa pogledamo rezultate stanja slovenskega podeželja vidimo, da so ti slabi. Kljub večletnemu trudu in vloženim sredstvom ni želenih rezultatov. Do sedaj je bilo v Sloveniji izvedenih že kar nekaj parcialnih poskusov vzpostavljanja prepotrebnega sožitja med podeželjem in mestom, kar bi obojim prineslo velike prednosti, vendar so ti poskusi zaradi prevelike razdrobljenosti v nacionalnem prostoru ostali žal le na nivoju prvih korakov.
Spoštovani mag. Dejan Židan, danes vas bomo v poslanski skupini ZARES podprli kot novega ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in ob tem upamo, da dobivamo dobrega, zagnanega in energije polnega ministra.
Hrana in samooskrba postajata strateška cilja, bistvena za pravo varnost državljank in državljanov in veseli bomo, če se bomo ob koncu vašega mandata počutili bolj varni in bo Slovenija sposobna svojim državljankam in državljanom zagotoviti, da jih lahko prehrani, da je hrana kvalitetna, zdrava, ustrezno kontrolirana in da bodo kmetijska zemljišča ustrezno zaščitena, njihova cena in vrednost pa bistveno večja.