Zares proti zaupnici vladi
Poslanska skupina Zares bo pri odločanju o zaupnici vladi glasovala proti, je na novinarski konferenci dejal predsednik stranke Gregor Golobič. Po njegovih besedah se bomo v Zaresu opredeljevali o zaupnici in ne o posameznih ministrih, saj menimo, da v tem trenutku v politiki oziroma v relaciji med vlado in parlamentom na dnevnem redu ni vprašanje podpore posameznim ministrom, pač pa vprašanje dopustnosti, da vlado še naprej vodi sedanji predsednik vlade Borut Pahor. “Stranka Zares meni, da bi bilo za državo bolje, če zaupnica ne bi bila izglasovana“, je poudaril Golobič.
Blokada, v kateri se je znašla slovenska politika, je eden ključnih razlogov, zaradi katerega menimo, da ni mogoče podpreti zaupnice Pahorju. V številnih pomembnih zadevah – kot so denimo TEŠ 6, sporne odločitve AUKN ipd. – je namreč Pahor imel možnost, da jih zaustavi, a tega ni storil. Morebitna izglasovana zaupnica bi takšno stanje zgolj podaljšala in omogočila še večje plenilske apetite lobijev in povezav, ki se v takšnem brezvladju vse drzneje vključujejo v t.i. “last minute all inclusive” projekt.
“Obstaja velika verjetnost, da je mogoče dobiti zaupnico, vendar to ni zaupnica, ki bi jo dala vladna koalicija oziroma operativna politična večina, ki bi lahko izvajala nek nujen političen program. Pač pa bi šlo za podporo, ki jo lahko predsednik vlade dobi od koalicije preživetja oziroma koalicije nasprotnikov predčasnih volitev. In tisti, ki lahko to sam preseka, je seveda predsednik vlade“.
Predsednik vlade ima na voljo vzvode, da bi lahko preprečil priklop svoje vlade na aparate za umetno vzdrževanje življenja, namesto na infuzijo politične energije, elana, ki ga potrebuje katerikoli vlada oz. politična opcija, da bi v danih okoliščinah lahko učinkovito delovala. Obstaja večja verjetnost, da bo zaupnica izglasovana, kot da ne bo izglasovana, vendar bo to vegetiranje.
Prav je, da se je Pahor vendarle končno odločil preveriti obstoječe stanje z glasovanjem o zaupnici, čeprav prepozno. Izgubljeni so vsaj trije meseci, saj predsednik vlade v takšno situacijo ni bil pahnjen oz. se mu ni zgodila preko noči. Kot je spomnil Golobič, je sam že aprila predlagal, da se vsi trije predsedniki koalicijskih strank umaknejo iz vlade ter omogočijo politični opciji, da se vzpostavi skozi novo vlado in novega predsednika vlade in na ta način razbremenjena dokonča mandat, a se to ni zgodilo. SD in LDS sta takšen predlog zavrnili, kar je pripeljalo do današnjih razmer in do glasovanja o zaupnici vladi.
Govoriti o tem, da delo na ministrskih resorjih, ki so ostali brez ministrov, ni zastalo, je sprenevedanje. Delo na teh resorjih je zastalo pri pomembnih projektih, tudi pri izpolnjevanju nekaterih odločb ustavnega sodišča. Ti resorji bodo utrpeli velike posledice tudi zato, ker so brez pravega skrbnika v času priprave ključnih popravkov proračuna za leto 2012, je ocenil Golobič. To nas v Zaresu izjemno skrbi in – za razliko od rebalansa, ki nas sicer ne navdušuje, a se zavedamo, da bi nesprejetje pomenilo zamrznitev izvajanja številnih pomembnih razvojnih projektov – verjetno ne bomo mogli zagotoviti podpore pri glasovanju o proračunu za leto 2012.
Kot je še pojasnil Golobič, bo poslanska skupina Zares brez zadržkov podprla imenovanje Ljuba Germiča za predsednika državnega zbora, saj gre za verodostojnega poslanca z dolgoletnimi izkušnjami.
Politične razprave v zadnjih mesecih kažejo, da se zdi, kot da ima Slovenija eno samo težavo, in sicer, kako se znebiti sedanje vlade in koalicije. Obstaja prepričanje, da bodo predčasne volitve, ki naj bi pometle s sedanjimi akterji in pripeljale druge, razrešile težave, s katerimi se spopada Slovenija. Za stranko Zares je takšen pogled nesprejemljiv, absolutno prekratek, je poudaril Golobič. Zato nočemo pristajati na razprave, ki se omejujejo zgolj na vprašanje, kdo bi bil pravi mandatar, ne vključujejo pa ključnih vprašanj o vsebinah, zaradi katerih je sploh vredno kogarkoli podpreti ali se s komerkoli povezovati. Razprave o tem, kdo naj bo novi mandatar, kdo je mesija, kdo bo pometel z enim in obratno, je znamenje nemoči s strani slovenske politike.
Očitno bo šele trd pristanek, ki se bo zgodil po volitvah, pripeljal na dnevni red posluh za ključna vprašanja o vsebinah. Stranka Zares ne želi čakati, pač pa želimo že danes prispevati s svojimi razmisleki o tem, kako preseči blokade, v katerih se je znašla država. Razmišljamo o tem, kako zamenjati politično paradigmo. Zato pripravljamo novo platformo t.i. nove ekonomije, ki bi združevala družbeno odgovorno ekonomijo in trajnostne ideje. Pri tem ne gre za popoln zasuk, pač pa zgolj za nadgradnjo dosedanjih prizadevanj. Omenjena nova platforma bo temelj, na podlagi katerega se bomo v Zaresu v prihodnje pogovarjali s komerkoli o morebitnem sodelovanju. Jeseni bomo začeli predstavljati posamezne projekte, vlagati posamezne zakone in skušali politično debato preusmeriti na pomembna vprašanja o vsebinah, je še napovedal Golobič.