Zares podpira uvajanje pokrajin, a ne za vsako ceno
Poslanec Vili Trofenik je v današnji izjavi za medije predstavil stališče poslanske skupine Zares v zvezi z odzivi poslanskih skupin na Zaresov predlog za razpis posvetovalnega referenduma o številu in območjih pokrajin, kot jih predlaga vlada. Najodločneje je zavrnil očitke iz koalicijskih strank, da Zares s predlogom o referendumu zavlačuje in skuša preprečiti sprejetje svežnja pokrajinske zakonodaje.
Ne gre za zavračanje uvajanja pokrajin, je zatrdil poslanec Zares Vili Trofenik, vendar jih ni smiselno uvajati za vsako ceno. “V Zares podpiramo regionalizacijo, a za razliko od nekaterih drugih političnih strank zagovarjamo kakovostno in odgovorno uvedbo pokrajin,” je pojasnil. Zatrdil je, da je mogoče z dobro voljo in sodelovanjem ob upoštevanju parlamentarnega poslovnika in zakona o referendumu in ljudski iniciativi izpeljati referendum tako, da ne bi bila ogrožena hkratna izvedba volitev v državni zbor in pokrajinske svete letošnjo jesen (četudi njihova hkratna izvedba ni nujna, saj npr. v prihodnjem letu sledijo volitve v Evropski parlament).
Pojasnil je, da smo v Zares razočarani nad vsebino odzivov drugi političnih strank, zlasti nad tistimi, ki kažejo strah pred neposrednim odločanjem državljank in državljanov.
Minister za lokalno samoupravo dr. Ivan Žagar, po Trofenikovem mnenju, očitno ne razlikuje med posrednim in neposrednim odločanjem, ko trdi, da je vlada voljo javnosti preverila s stališči občinskih svetov. Prvič, mnenja občinskih svetov niso bila obvezna in jih vladi niso posredovale vse občine, in drugič, mnenja občinskih svetov odražajo predvsem voljo političnih skuoin v njih in ne celotne populacije, ki lahko odloča na referendumu.
O pomislekih glede ustreznosti predlaganega referendumskega vprašanja, ki so jih izrazile nekatere poslanske skupine (SD), pa je Trofenik povedal, da se “v Zares samokritično zavedamo, da morda ni najboljše”, zato je pozval stranke, ki imajo boljše predloge, da “se nam pridružijo in skupaj poiščemo boljše rešitve za referendumsko vprašanje“.
V Zares obžalujemo, da v zadnjih mesecih intenzivnih usklajevanjoh med vlado in opozicijo ni prevladala druga možnost glede števila pokrajin (Zares se je vselej zavzemal za občutno manjše število – od 6 do 8), a aktualni vladni predlog je treba preveriti neposredno pri državljankah in državljanih.
Ostro zavračamo trditve SDS, da želi Zares s predlogom razpisa posvetovalnega referenduma preprečiti uvedbo pokrajin v tem mandatu, saj smo vedno pozivali k iskanju smiselnih, utemeljenih, racionalnih in kakovostnih rešitev, kar vladni predlog ni.
Če je že nastala časovna zadrega pri sprejemanju pokrajinske zakonodaje, ni nastala zaradi Zares, temveč zaradi dosedanjih vladnih ravnanj, je ocenil Trofenik.