Zares ni podprl zaključnega računa za leto 2007
Na današnji 6. izredni seji Državnega zbora so poslanci ponovno odločali o Predlogu zaključnega računa proračuna Republike Slovenije za leto 2007. Poslanci poslanske skupine Zares – nova politika zaključnega računa niso podprli, a je bil le-ta z 59 glasovi ZA in 9 PROTI vseeno sprejet. Kot so poslanci Zares napovedali že prej, so glasovali po svoji volji, tako se je večina glasovanja vzdržala, dva pa sta glasovala proti.
Vili Trofenik je v imenu poslanske skupine Zares – nova politika obrazložil glasovanje:
“Problematika zaključnega računa za leto 2007 je bistveno širša kot je okvir, na nek način vsiljenih diskusij o verodostojnosti prikazanih podatkov. Na žalost tudi pri ponovljeni obravnavi ni možno prikazati bistva problematike v vsej njeni širini, zmotno pa je tudi prepričanje, da je evidentiranje prihodkov oziroma odhodkov edini problem zaključnega računa za leto 2007, saj bi bila potrebna tudi ustrezna presoja z vidika kvalitetnega načrtovanja proračuna, o katerem bomo danes ponovno odločali. V danih razmerah, se bo v naši poslanski skupini, vsak izmed kolegov odločal po lastni presoji.”
Poslanec Damijan Perne je obrazložil, da je o zaključnem računu enkrat že glasoval in se opredelil proti, se pa zaveda odgovornosti odločitve in se bo tokrat glasovanja vzdržal. “Mislim, da se v tem času, ni zgodilo prav nič takega, da bi spreminjal svoje mišljenje, a danes bom požrl grenko slino in ne bom glasoval “za”, bom pa pritisnil “kvorum”, zato ker menim, da sem enkrat že glasoval in s tem povedal, kaj menim o tistem zaključnem računu.”
Franco Juri je dejal, da bo glasoval enako kot pred desetimi dnevi. “Ne razumem, čemu bi morali danes spremeniti stališče, saj je v teh dneh med sejama postalo še bolj jasno, da je zaključni račun za leto 2007 v neskladju z ugotovitvami Računskega sodišča in celo z dokumentacijo, z 9-milijonsko luknjo vred, ki je bila posredovana Evropski komisiji.”
Alojz Posedel je povedal, da so na seji matičnega odbora Komisije za nadzor financ predlog zaključnega sicer potrdili, a so v razpravi izpostavili stališče Računskega sodišča in glasovali za takšen proračun ob predpostavki, da se ugotovljene nepravilnosti popravijo. “Ker se to ni zgodilo, bom ponovno glasoval proti”, je ob obrazložitvi glasu povedal Posedel.
Poslanec Ivo Vajgl pa je obrazložil, zakaj se bo glasovanju odpovedal. “Odbor za zunanjo politiko, ki mu predsedujem je 26. januarja s potrebno dvotretjinsko večino sprejel predlog zakona o ratifikaciji protokola o pristopu Hrvaške in Albanije k zvezi Nato. Na seji Državnega zbora 29. januarja zakon ni bil obravnavan zaradi napovedane obstrukcije, z obrazložitvijo in motivi, ki niso imeli ničesar skupnega s tem zakonom. Prišlo je do nesprejemljivega povezovanja in pogojevanja, ki po mojem trdnem prepričanju, znižuje demokratične standarde in škoduje mednarodnemu ugledu in verodostojnosti naše države. To gotovo ni zadnje glasovanje o mednarodno pomembnih zadevah v Državnem zboru, kjer bo potrebna dvotretjinska večina. Zato se čutim obvezanega, da izrazim svoj protest in opozorilo s tem, da ne bom sodeloval pri glasovanju o tej točki dnevnega reda.”