Zakon o deležu za umetnost v investicijskih projektih
V sredo, 12. oktobra 2011 sta v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje poslanka Majda Širca in direktor Muzeja za arhitekturo in oblikovanje Matevž Čelik predstavila predlog Zakona o deležu za umetnost v investicijskih projektih. Z zakonsko shemo deleža za umetnost v javnih in javno-zasebnih investicijah želimo spodbuditi ustvarjalnost, povezovanje arhitekture in krajinske arhitekture z drugimi umetniškimi praksami in spodbuditi tudi zasebne investitorje k umestitvam umetniških del v investicijske projekte v javnih prostorih.
Obvezujoč delež umetniških stvaritev v javnih investicijskih projektih je znan in v svetu uveljavljen način podpore umestitve umetniških del v javne prostore. “Shema” zagotovlja, da se ob postavitvi oziroma gradnji nove stavbe (ali večje obnove stare) javnega značaja zakonsko oddvoji določen odstotek celotnih sredstev investicije za umetniška dela. Na ta način se zagotovi povezovanje arhitekture z drugimi zvrstmi umetnosti v korist širše javnosti in družbe.
Takšna shema prinaša številne koristi in pozitivne učinke, tako za umetnike. arhitekte, investitorje kot za širšo javnost:
- Umetniki pridobijo možnost dela prek javnih razpisov in natečajev, ki so sicer zelo omejeni in redki.
- Bogatijo delovne izkušnje s vključevanjem v nove, (bolj) velikopotezne ustvarjalne možnosti, zlasti pri zagotavljanju novih storitev v urbanizmu, arhitekturi, krajinski arhitekturi, gradbeništvu ter pri zunanjem in notranjem opremljanju prostorov.
- kultiviranje prostora, njegova večja prepoznavnost
- demistifikacija umetnosti in približevanje ustvarjalnosti ljudem
- ozaveščanje spoznavanje z deli sodobnih umetnikov
- nova kvaliteta bivalnega okolja – tako za javne uslužbence, ki delajo v javnih prostorih, kot za obiskovalce
- možnost odprtega javnega (tudi kritiškega) dialoga
- krepitev skupnosti, ustvarjanje novih oblik sobivanja in sooblikovanja javnih prostorov – vzpostavljanje večje pripadnosti in identifikacije
- spodbujanje in promocija arhitekture, dediščine, krajinarstva, dediščine in umetnosti na sploh.