Zakaj Jelinčič ne more nadzorovati preiskave o Jelinčiču in zakaj je Černač zaradi tega nesrečen?
Včeraj se je državnozborska komisija, katere naloga je nadzor nad delom represivnih in obveščevalnih organov, sestala, da bi izvedla nadzor nad delom policije v zadevi kaznivih dejanj, kjer sta se med osumljenci znašla tudi poslanca nacionalne stranke Srečko Prijatelj in Zmago Jelinčič. Generalni direktor policije Janko Goršek je v skladu z zakonom, ki opredeljuje parlamentarni nadzor, komisiji predlagal, da zaradi konflikta interesov ta komisija začasno ne izvede nadzora, saj je član nadzorstvene komisije Jelinčič hkrati tudi osumljenec. Poslanci koalicije so sledili predlogu prvega policista, takšno odločitev je na včerajšnji seji potrdila tudi vlada. Logika je enostavna – dokler policisti v predkazenskem postopku ne zberejo dovolj trdnih dokazov, bi bilo nadzorovanje s strani komisije in njenega člana Jelinčiča čisti konflikt interesov. Zasebni interes Zmaga Jelinčiča, da se ga kazensko ne preganja, in da se ne preganja tudi njegovega strankarskega prijatelja, je v navzkrižju z javnim interesom natančnega preiskovanja suma koruptivnega kaznivega dejanja in kazenskega pregona osumljencev. Prav je, da je javni interes dobil prednost pred zasebnim in da parlamentarci, dokler preiskovalci ne opravijo svojega dela do konca, nimajo vpogleda v konkretne policijske aktivnosti. To pravico bodo dobili takoj, ko bo policija napisala ovadbo oziroma ovadbe in zadevo, pod vodstvom tožilca, pripeljala do te stopnje, da jo bo lahko verodostojno zagovarjala pred sodniki. Nadzor tako ni bil ukinjen, ampak prestavljen za toliko časa, da nadzorovalci ne bi mogli vplivati na preiskovalce. Predlog generalnega direktorja policije je pravzaprav poskrbel za varovanje integritete državnozborske komisije.
Reakcija poslanca Jelinčiča je bila pričakovana. To, da govori o policijskem državnem udaru pa je, zopet in pričakovano, preseglo mejo vsakega dobrega okusa. Za navadne smrtnike, ki ne postavljajo letalskih muzejev z državnim denarjem in se ne okoriščajo s preprodajo zemljišč in izsiljevanjem, je policijska preiskava suma kaznivega dejanja akt, ki počasi vrača zaupanje v delovanje pravne države. Upanje, da pa smo pred zakonom, kljub vsemu, vsi enaki. Zato o prvaku nacionalne stranke ne gre več izgubljati besed; je politični eksces in tudi njegova vedenja so takšna.
Je pa zato potrebno izreči kakšno besedo o poslancu SDS Zvonku Černaču. Kot predsednik komisije, ki si je želela ogledati, kaj policisti konkretno delajo pri preiskavi kolegov poslancev, se je odzval zelo burno. Nobenega samoobvladanja v njegovem vedenju. In začudujoče je, da tudi on vidi v tej odločitvi konec pravne države. Poslancema nacionalne stranke, osumljenima storitve hudih kaznivih dejanj, je stopil v bran podpredsednik največje opozicijske stranke. Za vsako vedenje obstaja vzrok, in tisto, kar me zanima v tej zgodbi, je, zakaj so se poslanci SDS, vključno z njihovim podpredsednikom, tako zavzeto lotili obrambe Jelinčiča in Prijatelja. Tako je poslanec SDS Grill javno izrazil skrb, da bo v prihodnosti prihajalo do še večje zlorabe represivnih organov, kar pomeni, da obstaja realna možnost, da se v sodelovanju policije in pravosodja lahko pripre celo večje število poslancev. Slednje pa bi po mnenju vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka lahko zaradi možnih posledic tovrstnega pripora za delovanje državnega zbora pripeljalo celo do protiustavnega stanja. Na podlagi omenjenih izjav me ne bi čudilo, da s poskusom oviranja policije in z napadi na generalnega direktorja policije SDS ne brani zgolj javnosti znanih osumljencev iz afere »čisti prijatelj«, ampak jim gre še za druge interese. Človek se ne more znebiti vtisa, da se zgodba s (pre)kupčevanjem okoli Piramide in Luke Koper nadaljuje. Ali pa gre celo za nekatere druge, še ne izstavljene (pre)račune. Ali kot bi rekel moj znanec: ta zgodba obeta, in glavna poglavja kot kaže, še niso bila razkrita. Čeprav si, kot mi pravi občutek, nekateri na vso moč prizadevajo, da bi čim prej postavili piko. Želim si, da bi bili preiskovalci vztrajni.