Zahteva o določitvi datuma umika Slovenske vojske iz Afganistana
Stranka Zares je prva, v državnem zboru in koaliciji, spregovorila o temi, ki vse bolj bremeni ne le javno blagajno ter davkoplačevalce, temveč v prvi vrsti dostojanstvo, suverenost, kakovost demokracije in varnost naše države in naših državljanov. Kritično je spregovorila o temi, ki si jo vse vlade že nekaj časa podajajo in lastijo, kot nekaj samoumevnega in nespremenljivega, kot nekaj kar je – domnevno zaradi naših zavez do Nata – potrebno držati daleč stran od presoje javnosti in celo parlamenta. V Zaresu pa smo prepričani, da je potrebno Ustavo spoštovati dosledno, vključno s 124. členom o obrambi države, ki se glasi:
Vrsto, obseg in organizacijo obrambe nedotakljivosti in celovitosti državnega ozemlja ureja zakon, ki ga sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev.
Izvajanje obrambe nadzoruje državni zbor.
Pri zagotavljanju varnosti izhaja država predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja.
Pobude in predlogi naše stranke v zvezi z udeležbo slovenske vojske v vojni v Afganistanu, pristojnostjo državnega zbora pri odločanju o napotitvah vojske v operacije v tujini in dolgoročnem opremljanju Slovenske vojske, pomenijo neposreden poziv k spoštovanju ustavnega člena, ki smo ga leta 1992 zapisali prav z namenom, da bi preprečili kakršnokoli militaristično samovoljo ali vpletanje Slovenije v vojne dinamike, ki niso obrambne ali mirovniško-humanitarne narave.
Osemnajst let po sprejetju te ustave Slovenija bo, prvič v svoji zgodovini, s prevzemom lastnega OMLT že ta mesec, neposredno sodelovala v tuji vojni, tudi v „operacijah visoke intenzitete“, in sicer v imenu solidarnosti med članicami Nata.
V stranki Zares se dobro zavedamo večplastnosti in zapletenosti vprašanja, kjer preprostih odgovorov ni. Zavedamo se, da je Slovenija z vstopom v Nato, leta 2003 prevzela vrsto zavez in odgovornosti, tudi takih, ki nas sedaj oddaljujejo od nekdanjega razumevanja vloge obrambnega sistema in tudi od zapisanega v navedenem ustavnem členu.
Zato nas ni presenetilo, da se je pojavila peticija „Ukinimo vojsko“, ki so jo podpisali in ki jo zagovarjajo številni znani in ugledni predstavniki civilne družbe in strokovne javnosti. Za nas je ta peticija ne le legitimna, temveč pomemben prispevek k javni razpravi o vlogi naših oboroženih sil in Slovenije v neoliberalni globalizacij vojn. Nadaljnja aktivna udeležba Slovenije v vojni, ki traja že deseto leto in se iz dneva v dan izkazuje kot vse bolj zgrešena, brezizhodna in „umazana“, za nas ni sprejemljiva in ne more več biti odtujena odločanju v parlamentu. V tej luči pozdravljamo tudi aktivnosti in pobude poslanca Evropskega parlamenta Iva Vajgla, ki je soavtor predloga resolucije EP o novi strategiji za Afganistan in sopredlagatelj kandidature zdravniško-humanitarne organizacije Emergency za Nobelovo nagrado za mir.
Iz vsega navedenega stranka Zares zahteva:
- da vlada, v roku enega meseca, določi ter najavi datum umika slovenskih vojakov iz Afganistana;
- predlaga spremembo Zakona o obrambi, ki naj državnemu zboru nalaga pristojnost oz. odločanje o napotitvah Slovenske vojske v tujino z izjemo zavez, ki izhajajo iz 5. člena pogodbe Nato in tistih, ki so zgolj operativne narave;
- podpira javno razgrnitev strategije opremljanja SV do leta 2025 in javno razpravo o njej;
- podpira predlog resolucije EP „O novi strategiji za Afganistan“ ter predlog evroposlancev Iva Vajgla in Pina Arlacchija za podelitev Nobelove nagrade za mir organizaciji Emergency.