Za spremembo na bolje – ZA malo delo
Zgroženi smo, da pred odločanjem na referendumu o Zakonu o malem delu, ki bo med drugim ustrezneje uredil trenutno študentsko delo, akterji za glas “proti” v oglasnih spotih zavajajo, potvarjajo dejstva in javnost v svoj prav prepričujejo z neresničnimi argumenti.
Med drugim lahko poslušamo, da zakon o malem delu pomeni, da delavec nima pravice do regresa, nima pravice do bolniške, ne do plačanega odmora med delovnim časom, prav tako ne dobi povračila stroškov prevoza na delo. Trdijo celo, da bodo delavci izgubili popolnoma vse svoje pravice.
Da bi volivke in volivce korektno seznanil s posameznimi vsebinami ob tem zavajanju, v poslanski skupini Zares poudarjamo, da nasprotniki v tem primeru govorijo o pravicah, ki so podeljene delavkam in delavcem na podlagi delovnega razmerja, torej v zakonu o delovnih razmerjih, v vsebino katerega zakon o malem delu ne posega.
Zakon o malem delu pa jasno definira, da je malo delo občasno in začasno delo, ki ga bodo poleg dijakov in študentov, lahko opravljali brezposelni in upokojenci, torej ne redno zaposleni oziroma delavci. Gre za tiste družbene skupine, ki imajo svoj status že urejen na drugi podlagi (upokojenec, študent, brezposelna oseba). Upokojenci že prejemajo pokojnino, brezposelni nadomestilo za primer brezposelnosti, študenti pa lahko prejemajo štipendije, subvencionirane bone za prehrano, subvencije za bivanje in prevoz, vključeni pa so tudi v zdravstveno zavarovanje.
Zakon zaradi morebitnih zlorab določa, da bodo upokojenci in brezposelni preko malega dela lahko delali največ 60 ur na mesec, za študente pa velja letna omejitev, ki znaša 720 ur.
Trenutno začasna in občasna dela opravljajo posamezniki preko študentskih napotnic, civilnih pogodb in dela na črno. Sprašujemo se, katera izmed teh oblik tem posameznikom nudi izplačevanje bolniških nadomestil, plačila malic ali pa regresa?
Dejstvo je, da ravno ureditev malega dela tem posameznikom oziroma upravičencem do opravljanja tega dela zagotavlja bistveno več socialnih in ekonomskih pravic. S takšno ureditvijo jim je zagotovljeno plačilo, določena je minimalna urna postavka, delo se všteva v pokojninsko dobo, izboljšuje se torej njihov socialni položaj.
Zato smo prepričani, da gre za spremembo na bolje in pozivamo vse volivke in volivce da se v nedeljo, 10. aprila, udeležijo referenduma in z glasom ZA podprejo Zakon o malem delu!
Franco Juri, vodja PS ZARES