Za spremembo instituta referenduma
Na današnji novinarski konferenci sta predsednik Zares Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Cveta Zalokar Oražem spregovorila o predlogu za začetek postopka za spremembo ustave RS z osnutkom ustavnega zakona na področju referendumske zakonodaje.
Golobič je uvodoma poudaril, da problematike ustavne in zakonske ureditve instituta referenduma ne odpiramo zato, da bi kakorkoli kvalificirali dogodke in akterje zadnjih aktualnih dogodkov, pač pa v prvi vrsti zato, ker želimo, da se omenjeno področje vsebinsko primerno uredi.
Sprememba ustave je po mnenju Golobiča potrebna, da se volivke in volivce obvaruje nesmiselnih referendumov, ki se uporabljajo za politične igrice. “Tako bi se v prihodnosti lahko preprečilo referendumsko izigravanje, improvizacija in inštrumentalizacija referenduma.”
V Zares – nova politika predlagamo spremembo 90. člena Ustave Republike Slovenije tako, da se opredeli zakonodajni referendum kot naknadni zavrnitveni referendum. Po mnenju Oražmove in Golobiča je potrebno predpisati takšen način ugotavljanja izzida glasovanja, da se izzid ugotavlja le od veljavnih glasovnic, prav tako je nujno, da se predpiše večina glasov volilvcev oziroma kvorum, ki je potreben, da bi na referendumu izglasovana odločitev obveljala. “Potrebna je tudi izključitev možnost referenduma za določene segmente, kot so temeljne človekove pravice. S tem bi se institut referenduma prilagodil ureditvi v primerljivih demokratičnih državah in parlamentarnih sistemih,” sta še dodala Golobič in Zalokar Oražmova.
V Zares – nova politika predlagamo razmislek o določitvi referendumskega dne oz. dveh dnevov, enega v pomladanskem delu zasedanj Državnega zbora, drugega pa v jesenskem delu. Spremembe bi morale vključevati tudi zagotovitev verodostojnosti izpolnjevanja pogoja podpore s podpisi 2500 volivcev, kar naj bi bilo po novem razvidno iz strani upravnih enot v času zbiranja podpisov, kar pomeni, da bi morali biti podpisi upravno overjeni. Da bi odpravili dileme oz. pravna vprašanja, ki so se pojavila glede možnosti pobudnikov oz. predlagateljev referenduma tako v fazi vložitve pobude kot kasnejšega zbiranja podpisov in nato vložitvi zahteve, saj sedanja zakonodaja tega ne določa, bi morali v zakonu podrobneje določiti pravico razpolaganja z referendumsko pobudo.
“Gre za očitnost neprimerne ureditve referendumskega področja, na kar kontinuirano opozarja javnost, nekateri politiki ter stroka, ki se kaže predvsem v nizki udeležbi na referendumih in tudi vsebinsko, v referendumih z dvomljivo vsebino,” je menil Golobič.
“Stvari ne želimo izumljati na novo, ampak jih želimo spremeniti tako, da bi se ta izjemno pomemben instrument neposredne demokracije ustrezno uredil.” . Povedal je še, da želimo temo odpreti za nadaljnje razprave in sugestije tako javnosti, kakor tudi politike in stroke. “Osnovno sporočilo, ki ga želimo dati je, da je potrebno z iskanjem primerljivih in sodobnih rešitev odgovorno pristopiti k reševanju tega vprašanja.”
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je povedala, da smo že dalj časa ugotavljali neustrezno urejenost instituta referenduma, kar je bilo jasno izpostavljeno tudi v primeru referenduma o pokrajinah. “V poslanski skupini in stranki smo vseskozi, tudi v času volilne kampanje, izpostavljali pomembnost ureditve tega področja. Zadnji aktualni dogodki so le povod, da pozovemo relevantne politične stranke oziroma najdemo dovolj politične volje, da to področje uredimo. Ureditev omenjenega področja smo zapisali tudi med 99 točk, s katerimi smo sodelovali pri oblikovanju koalicijskega sporazuma.” Kot eno ključnih točk je vodja poslanske skupine izpostavila določitev kvoruma za veljavnost izida referenduma. V tem primeru gre za spremembo ustave, medtem ko je za druge spremembe potrebna sprememba zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki se sprejme z dvotretjinsko večino. “Menimo, da bi bilo spremembe možno uresničiti v prvi polovici mandata te koalicije, saj gre za vsebinsko izjemno pomembno zadevo, ki terja večmesečno zavzeto delo. Institut referenduma je bil namreč v zgodovini mnogokrat bolj zadeva politizacije, kot pa želje po ugoditvi volji ljudi in prav politiki smo dolžni področje urediti na primeren način.”
Posnetek tiskovne konference: