Za reševanje zdravstvene blagajne
V Zaresu smo pripravili predloga novel zakonov o obveznih zavarovanjih v prometu ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerima želimo zagotoviti kratko- in srednjeročno vzdržnost zdravstvene blagajne. S predlaganimi ukrepi bi se v zdravstveno blagajno steklo dodatnih 77 milijonov evrov.
Pri noveli zakona o obveznih zavarovanjih v prometu predlagamo, da se vnaprejšnja pavšalna odškodnina od obračuna zavarovalne premije za obvezno avtomobilsko zavarovanje poviša s sedanjih 6,5 na 15 odstotkov. S tem bi se v proračun Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) steklo dodatnih 25 milijonov evrov na letni ravni, je na novinarski konferenci pojasnil državni svetnik in nekdanji predsednik strankinega programskega odbora za zdravje Andrej Rus.
V okviru novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predlagamo spremembo 60. člena zakona, s katero želimo ZZZS onemogočiti, da določi merila in pogoje, da se določenim zavezancem lahko zmanjša ali odpiše plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. S tem bi prišli do dodatnih 52 milijonov evrov, kolikor so v letu 2009 znašali zapadli oz. odpisani prispevki.
Predloga novel je v obravnavo državnemu svetu vložil državni svetnik Andrej Rus. Če bodo svetniki predloga podprli, jih bo državni svet vložil v parlamentarno proceduro. Za postopek vlaganja novel preko državnega sveta smo se po besedah predsednika Zares Gregorja Golobiča odločili zaradi bližajočih se državnozborskih volitev, spremembe zakonov pa želimo na takšen način ohraniti v parlamentarni proceduri tudi v nadaljevanju in pričakujemo, da bo DZ zakonski noveli hitro sprejel.
Rus je bil med drugim kritičen do generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina. Po njegovem mnenju namreč z vlaganjem omenjenih novel pravzaprav opravlja delo, ki bi ga moral opraviti Fakin, saj “gre za pobiranje denarja, ki pripada zdravstveni zavarovalnici”. Slednja, “ki je tukaj samo zato, da zbira sredstva in sklepa pogodbe z izvajalci, enega dela svojih zakonsko določenih obveznosti ne izpolnjuje,” opozarja. Zato se sprašuje, kdo bo “Fakina poklical na odgovornost zaradi takšnega ravnanja in takšnega stanja”. Poleg tega je spomnil, da je Fakin maja ob nastopu novega mandata na čelu ZZZS zagotavljal, da so časi sicer hudi, a da se bolnikom ni treba bati. “Magično čez poletje iz brezskrbnosti smo prišli v resno finančno krizo,” je še opozoril.
ZZZS se namreč ob koncu leta obeta skoraj 37 milijonov evrov globoka luknja v blagajni. Zato so napovedali, da bodo bolnišnicam dodatno znižali sredstva. Po tej novici sta največja dobavitelja zdravil v Sloveniji Kemofarmacija in Salus sporočila, da razmišljata o prekinitvi dobave zdravil v slovenske bolnišnice zaradi njihovega zamujanja pri plačilih, kar pa je posledica njihovih likvidnostnih težav, stanje pa bi se ob uresničitvi napovedi ZZZS še poslabšalo.
2011-10-05-DS Novela zakona o obveznih zavarovanjih v prometu – pavšalna odškodnina (.pdf, 60kb)
2011-10-05-DS Novela ZZVZZ – plačevanje prispevkov (.pdf, 80kb)