Za pravico do neodvisnega govora poslank in poslancev
V luči današnje, že 8. izredne seje DZ, o ravnanju poslancev, ko se udeležujejo mednarodnih dejavnosti državnega zbora, v poslanski skupini Zares menimo, da v okviru obravnavane točke dnevnega reda, razprava in odločanje o predlaganih sklepih ni primerna.
Po našem prepričanju gre v tem primeru za nedvoumno zlorabo ustavnega instituta izredne seje na zahtevo poslancev, kar izhaja tudi iz mnenja zakonodajno-pravne službe državnega zbora. Predlagani sklepi so neprimerni za obravnavo, saj predlagatelj v neskladju z nameni zahteve za izredno sejo, formalno predlaga sprejem sklepov in ne priporočil, kot jih določa poslovnik državnega zbora. Sklepi prav tako odstopajo od neobvezujoče narave priporočila ter nasprotujejo ustavni opredelitvi predstavniškega in svobodnega mandata poslanca ter predstavljajo tematiko, ki jo državni zbor ureja z internim aktom, pravilnikom o mednarodni dejavnosti državnega zbora, o katerem odloča kolegij predsednika državnega zbora. Predlog in spremembe pravilnika pa pripravlja odbor državnega zbora za zunanjo politiko.
Izjave poslancev v okviru z ustavo zagotovljenega svobodnega mandata, lahko moralno in politično zavezuje le njih same. Po našem prepričanju ravno svobodni mandat poslancem omogoča, da so kot predstavniki ljudstva neodvisni od kakršnihkoli navodil, in da ravnajo skladno s svojo voljo in prepričanjem.
Opozoriti želimo, da je neodvisnost in svobodni mandat poslanca tisto, v čemer se v poslanski skupini Zares razlikujemo od predlagateljev seje. Zato smo razočarani nad stalnimi in ponavljajočimi ravnanji predlagateljev seje, ki se ne zavedajo, da s svojimi ravnanji pod vprašaj postavljajo tako avtonomijo državnega zbora kot svobodo govora poslancev.
Poslanski skupini SDS in SNS namreč že tretjič (sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko in sklic izredne seje državnega zbora) zahtevata obravnavo izjav enega od poslancev državnega zbora. Ker sta bili njuni dve tovrstni zahtevi že zavrnjeni,zdaj poskušajo še v tretje, čeprav tokrat v drugačni preobleki. Kljub drugačnemu naslovu zahteve oz. obravnavane točke in tudi temu prilagojeni skopi obrazložitvi, iz priloženega gradiva popolnoma jasno izhaja, da sklicatelji izredne seje še vedno želijo obravnavti izjave točno določenega poslanca.
V poslanski skupini Zares ne moremo pristati na dejstvo, da želijo predlagatelji izredne seje v najslabši maniri že davno preminulih časov, ko je še obstajal institut ocene politično-družbene primernosti skupščinskih delegatov, obravnavati izjave poslancev. Dejstvo je, da so poslanci izvoljeni na splošnih in rednih volitvah, da so predstavniki vsega ljudstva in da po ustavi niso vezani na navodila. Zatorej je absurdno, da bi za svoje politične izjave o dolžnosti spoštovanja odločb ustavnega sodišča, odgovarjali komurkoli drugemu kot svoji vesti in volivcem in volivkam na naslednjih volitvah.