Za neodvisno spremljanje kakovosti visokega šolstva
Poslanec Zares dr. Pavel Gantar in podpredsednica Zares ter vodja strankinega odbora za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Felicita Medved sta na današnji novinarski konferenci podrobneje predstavila razloge za vložitev zahteve za sklic nujne seje parlamentarnega odbora za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj. Ob tem sta se v imenu ZARES – nova politika zavzela za čim prejšnjo ustanovitev neodvisne evalvacijske in akreditacijske agencije, ki bi zagotavljala ustrezno kakovost tako javnih, kot zasebnih fakultet oziroma univerz.Dr. Pavel Gantar je uvodoma pojasnil razloge za zahtevo za sklic nujne seje pristojnega parlamentarnega odbora za visoko šolstvo – menil je, da so razmere v visokem šolstvu takšne, da je treba čim prej opraviti razpravo na seji odbora, pridobiti pojasnila pristojne ministrice za visoko šolstvo in izpostaviti težave, na katere med drugim že dlje časa opozarjajo predstavniki največjih slovenskih univerz oziroma fakultet.
Po njegovi oceni je ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler Dolinar preveč pasivna, daje zelo pavšalne ocene in se nasploh vede, kot da težav na področju, za katerega je politično odgovorna, ni. Pri tem se je oprl tudi na stališče dr. Janka Prunka, ki ne odobrava načina ustanavljanja zasebnih visokošolskih zavodov oziroma fakultet (ali celo univerz).
Ocena Zares je, kot navaja Gantar, da so dosedanji dogodki pokazali, da cilj ustanavljanja novih fakultet v zadnjem času ni izboljšanje kakovosti in pestrosti študijskih programov na fakultetah, temveč gre za “podjetniški” interes, saj je cilj bogatenje posameznikov.
Po eni strani je to sicer povsem legitimno, saj se, kot je navajal že dekan ljubljanske ekonomske fakultete dr. Dušan Mramor, v svetu nasploh krepi težnja po izobraževanju in zavedanje ljudi o pomenu obnavljanja in pridobivanja novih znanj in spretnosti, za kar so pripravljeni tudi plačati. Vendar pa je po drugi strani ključnega pomena, tako Gantar, kakšna je raven kakovosti tako javnih, kot zasebnih fakultet.
Zato je poudaril, da Zares od vlade oziroma pristojne ministrice pričakuje, da bo storila vse, da bo v čim krajšem času ustanovljena neodvisna evalvacijska in akreditacijska agencija, ki edina lahko zagotavlja ustrezno kakovost visokošolskega študija. Za Zares je namreč to bistveno vprašanje, ne pa vprašanje, koliko javnih in zasebnih univerz bomo imeli v Sloveniji.
Podpredsednica Zares dr. Felicita Medved, ki vodi tudi strankin programski odbor za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, je to stališče dopolnila z opozorilom, da v Zares podpiramo odpiranje visokošolskega prostora, da pa je pri tem treba zagotoviti, da bodo študijski programi zasnovani in izvedeni na podlagi jasnih, mednarodno primerljivih standardov kakovosti. Pojasnila je tudi, da poslanska skupina Zares predlaga, da parlamentarni odbor za visoko šolstvo med drugim predlaga vladi, naj opravi revizijo postopka odobritve števila vpisnih mest za akademsko leto 2008/ 2009. Pred kratkim je namreč rektorica ljubljanske univerze, pa tudi nekateri dekani fakultet, opozarjal, da je ministrstvo za visoko šolstvo letos zmanjšalo število vpisnih mest za izredne študente na treh največjih javnih ljubljanskih družboslovnih fakultetah, hkrati pa povečalo število vpisnih mest za izredne študente na zasebnih, prav tako družboslovnih fakultetah.
Celotno besedilo zahteve za sklic nujne seje odbora DZ za visoko šolstvo (doc, 80 KB)