Vtisi s konvencije Zares
Ni mi bilo žal, da sem se udeležila tega sestanka v najširši sestavi, na katerega so bili vabljeni vsi člani in simpatizerji. Ta konvencija je bila resnično zame lep in zanimiv dogodek, ki nam je vsem navzočim dal možnosti za nadaljnje razmisleke in moč ter upanje za hojo naprej, po poti, ki smo si jo določili. In smer te poti je prava -o tem, so me vsi govorci prepričali , pa tudi dokument o izzivih 2011-2015 – o tem pa kdaj drugič.
Dr. Pavel Gantar, kot prvi govorec nam je povedal, da Zares gre naprej samostojno, hkrati pa v konkretnih projektih in akcijah skupaj s tistimi strankami, s katerimi nas združujejo podobne vrednote in cilji. Zares bo sodelovala, kot je sam izjavil, preko okvirov levice. Na novinarski konferenci je povedal še bolj jasno, da stranka Zares ni ne sodobna ne klasična levica, da je predvsem liberalna stranka.
Kaj si jaz o tem mislim? Levica- kaj je to pravzaprav danes , v tem kriznem času izgubljenih vrednot iz preteklosti ? Jaz sem po svoji osnovni svetovnonazorski opredelitvi prej na strani levice kot desnice. Kaj pomeni, pravzaprav biti levičar danes? A, je biti levičar to, da imaš poglobljen občutek za ljudi, tiste ljudi, ki so danes glavni nosilci bremen te gospodarske in finančne krize? Če je tako, potem sem levičarka. Imam rada preproste in nemočne ljudi, pod le enim pogojem: da so dobri in pošteni. V tem primeru sem in bom vedno na njihovi strani. In če se ne morem strinjati z krivično porazdelitvijo družbenega bogastva- a, sem zato levičarka? – če je tako, potem mi ni prav nič nerodno, če mi dajejo to nalepko. Skrbi me situacija zaradi mladih, ki so prav tako na udaru in koliko časa bo to še trajalo. Imam dve hčeri in vnuka in ne samo zaradi njih, tudi zaradi vseh ostalih mi ni vseeno. Če bomo prodali še zadnje ostanke družbenega premoženja – kako bomo potem ohranili svojo gospodarsko in politično suverenost? Spoštujem NOB-oho, to pa je zagotovo levičarstvo! In še bi lahko naštevala, ampak treba je narediti črto in končati.
Tako, dragi Zaresovci, ugotovili ste , da sem glede na povedano, prav gotovo levičarka in če to nisem, kaj potem sem? Zdaj, pa sami presodite, če me še hočete imeti za članico! Sem pa tudi liberalna- najvišja vrednota mi je svoboda ( vive la liberte! ) – torej: svobodni trg-ja, ampak neka regulacija vendar mora biti! In da se vsak človek sam odloča o svojem življenju-kako preživeti in s kom in na kakšen način- v tem sem liberalka. Kaj pa še pomeni biti liberalen- povejte svoje še vi!
Gregor Golobič- kot vedno, je pametno in preudarno analiziral nastanek in razvoj te krize. In dal recepte npr: predlagati EU podaljšanje roka , v katerem naj bi Slovenija zmanjšala javnofinančni dolg. Takega mnenja so sedaj tudi sindikati, civilna združenja pa tudi nekatere izven parlamentarne stranke. Le vlada misli drugače-da je treba odpraviti dolg v dveh letih in to brez nekih nujnih investicijskih vlaganj v razvojne projekte ter brez takojšnje in nujne izvedbe temeljnih strukturnih reform, ki so bile od te vlade zavrnjene. Gregor Golobič je dal tudi pobudo za pripravo nove družbene pogodbe. Res je, napočil je čas za kaj takega!
Podpredsednica stranke Cvetka Ribarič Lasnik je spregovorila o nadaljnji gradnji bloka 6 TEŠ- o tej temi pa je v Sobotni prilogi Dela (7.4.) napisal Bogdan Biščak odličen članek. Rekla bi naslednje: B. Biščak-nekdanji sekretar stranke je načitan, razgledan in pameten človek. Ne dam prav tistim, ki so ga kritizirali. Jaz ga vidim zelo pozitivno in sem vesela, da je član te stranke. Ima verjetno svoje napake, pa vas vprašam, kdo jih nima? Za članek mu čestitam in ga prosim, da še kdaj kaj napiše-ker piše pa dobro-v tem tekstu ni niti malo neke politične nestrpnosti, piše le o dejstvih, brez sovražnosti do akterjev, ki podpirajo ta projekt. Njegova pripomba, da odločitve, ki tako daljnosežno posegajo v našo prihodnost, ki nas soočajo z našimi etičnimi merili, ne bi smele ostati v domeni gospodarstva in znanosti, je zelo na mestu in bi jo bilo vredno upoštevati. Na konvenciji je BB spregovoril o ključnem vzroku oz. izvoru te krize: o nepravični prerazdelitvi ustvarjenega družbenega in naravnega bogastva (povedala sem po svoje, naj me BB popravi!). In tudi jaz mislim, da je to največji problem.
Seveda so govorili še ostali: Ivo Vajgl, ki je imel izredno zanimiv govor: npr. kaj sprašujejo in kako komentirajo parlamentarci v evropskem parlamentu v zvezi z našim predsednikom vlade. Ta naš Vajgl je odličen evropski poslanec, moder in politično trezen in zrel človek, zelo preudaren pa tudi odločen. In enako bi rekla za Franka Jurija, ki se še vedno zavzema za mir v svetu in se vedno oglasi, ko so ogrožene pravice ljudi in narodov. F. Juri je zelo senzibilen glede teh vprašanj (to velja tudi za Vajgla) in vedno slišimo njegov glas , ko so le-te kršene. Majda Širca, ki je spregovorila o prostorih svobode, ki se ožijo in ki jih bomo pogrešali, je prav tako imela zanimiv govor.
Na koncu, bi omenila Vita Rožeja, podpredsednika stranke, za katerega sem dala izjavo, da je moj vzor. Res, Vito, si moj vzor, zelo cenim tvoj pogum, energično zavzetost in osebno angažiranost, pa tudi samozavest ter dobre ideje. Moram pa sedaj vseeno dodati: cenim tudi vse ostale. Krivico delam npr. Tadeju Slapniku, ki se tudi zelo angažirano bori za socialno podjetništvo-ki je velika stvar za Slovenijo v teh kriznih časih-berem Delo, o tem velikem projektu. In še vedno cenim prejšnje vodstvo, seveda tudi sedanje in vse tiste člane, ki so iskreni in pošteni v svojih prepričanjih in v odnosu do drugih in do ciljev, ki jih imajo pred seboj. Vsi ti so mi vzor.
Mene moti le sovraštvo, nestrpnost in sebičnost, pretirana požrešnost in včasih nespametna trdovratnost. Vse drugo se da prenesti.
Nasvidenje, naslednjič!
Elizabeta Živkovič