Vlada noče razumeti referendumskega izida o pokrajinah
Pokrajinska zakonodaja, ki jo je vlada obravnavala na današnji seji in jo bo poslala v državni zbor, ni nič novega oziroma je zgolj nadaljevanje neodgovornega početja vlade in vladajoče koalicije. Ta očitno ne zna ali noče razbrati rezultatov referenduma, ki se ga je udeležilo zgolj deset odstotkov volilk in volivcev, je v izjavi za javnost opozoril poslanec Zares Vili Trofenik in izrazil obžalovanje, ker v vladnih vrstah ni končno, vendarle prevladala treznost in odgovornost.
S svežnjem pokrajinskih zakonov, ki jih vlada pošilja v državni zbor, se po Trefenikovem prepričanju uresničuje napoved predsednika vlade Janeza Janše: pokrajin bo 14 ali pa jih ne bo. S tem se vnovič jasno izkazuje neiskrena volja aktualne oblasti za dejansko decentralizacijo države.
Trofenik je med drugim opozoril, da državljanke in državljani niso tako naivni, da ne bi razumeli početja vlade v luči predvolilne kampanje in kot eno izmed cenenih špekulacij, ki jih vladajoča koalicija v zadnjem času pogosto uporablja. Četudi bo vlada najbrž poskušala izsiliti sprejetje pokrajinske zakonodaje v času parlamentarnih počitnic – računajoč na to, da ne bo navzočih predstavnikov opozicije, ki bodo glasovali proti – ji po našem prepričanju to ne bo uspelo. “Poslanska skupina Zares se bo, četudi bo treba žrtvovati dopust, udeležila obravnave izredne seje, na kateri se bo odločalo o ustavnem zakonu o ustanovitvi pokrajin in bo glasovala proti. Vztrajamo namreč pri prepričanju, da je predlagana pokrajinska zakonodaja slaba in da je 14 pokrajin odločno preveliko število“, je dejal poslanec Trofenik.
Ostala dva zakona v paketu pokrajinske zakonodaje, torej zakon o financiranju pokrajin in zakon o prenosu nalog v pristojnost pokrajin, lahko vladajoča koalicija sprejme sama, ker ne potrebuje ustavne večine (ampak zgolj navadno) poslanskih glasov. Ker ju bo očitno sprejela po lastni volji in po lastni podobi, bo morala tudi sama prevzeti vso odgovornost. Pri predlogu zakona o financiranju pokrajin je vlada sprejela zgolj nekaj kozmetičnih popravkov; pri finančnih virih velja poudariti, da so nekateri viri sicer dobri, vendar pa so stopnje neustrezne. Poleg tega so “skrajno neodgovorne in cenene rešitve v predlaganem zakonu o ustanavljanju pokrajin, da bi po tem, ko bi bile pokrajine ustanovljene, mejnim občinam dali možnost, da se odločajo ali bodo v eni ali drugi pokrajini,” je opozoril Trofenik.
Poskusi z različnimi pokrajinskimi zemljevidi po Trofenikovih besedah spominjajo na znani rek: “Če bo okroglo, bo lopata, če bo oglato, pa bodo vile”.