Vili Trofenik o novih občinah
Odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki mu predseduje Zaresov poslanec Vili Trofenik, te dni obravnava prošnje za nastanek novih občin oz. za nastanek novih mestnih občin. Po Trofenikovem mnenju gre pri drobljenju občin za posebno slovensko posebnost, ki pa ni v skladu z dogajanjem v širšem evropskem prostoru. Kot primer navede Bavarsko, kjer so iz 15.000 občin, s postopki združevanja prišli na 5.000 občin, podobno tudi na Danskem in v Estoniji.
Predsednik odbora Vili Trofenik meni, da do predlogov za nove občine prihaja prvič zato, “ker je to še vedno zelo poceni promocijsko sredstvo za posameznike in politične skupine”. Razloge pa vidi tudi v pomanjkljivi zakonodaji, prisotnosti lokalnih centralizmov in neevropskemu sistemu financiranja: “Kar je bilo napisano in je trenutno veljavno, je nič drugega kot želja po delitvi in trošenju, ne pa po ustvarjanju.” Trofenik pravi, da je odbor podprl zgolj predlog za nadaljevanje postopka za ustanovitev nove občine Mirna na Dolenjskem, predlog za izločitev Ankarana iz Mestne občine Koper (MOK) in istočasno predlog mestnega sveta MOK za razdelitev MOK v smislu nerealizirane odločbe ustavnega sodišča. Trofenik je še dejal, da od 210 občin, kar 110 ne ustreza spodnjemu kriterijev 5000 prebivalcev, pod zakonskim minimumom 2000 prebivalcev pa jih je okoli 15 odstotkov.
Pri predlogih za preoblikovanje v mestne občine pa so člani odbora sledili mnenju vlade, da predlagi ne izpolnjujejo pogojev in jih zato niso podprli. Trofenik je opozoril, nobena občina nima zahtevanih 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest. Trofenik je pojasnil, da že zdaj od 11 mestnih občin, le 6 zadošča vsem pogojem, zato meni, da so nove prošnje le stvar prestiža, saj mestne občine pri nas, nimajo izrazitih dodatnih pristojnosti, razen da lahko organizirajo svoj mestni promet in gimnazijo.