Več kot utemeljeni sumi o nepravilnostih pri projektu TEŠ 6
Zgodba o TEŠ 6 je širša od vprašanj o področju energetike, stroških emisij CO2, o netransparentnem sklepanju poslov in slabem upravljanju državnega premoženja. Gre za simptom, ki postavlja pod vprašaj vladavino prava in suverenost oblasti v Republiki Sloveniji, je na novinarski konferenci poudaril predsednik stranke Zares Gregor Golobič.
Po njegovih besedah je bil projekt TEŠ 6 pred vsakokratno vlado postavljen kot izvršeno dejstvo oz. kot projekt, ki je že tako daleč, da povratek ni več možen. A v stranki Zares se s tem ne strinjamo, takšen argument o logiki izvršenih dejstev je le navidezen, pravi Golobič. Sporna pogodba o izgradnji 6. bloka TEŠ je bila podpisana v mandatu prejšnje vlade, vendar to ne odveže sedanje vlade, da ne bi preverila vseh predpostavk projekta, ki je nastal v sumljivih okoliščinah, kar potrjujejo tudi preiskave, ki se odvijajo v tujini. V stranki Zares pričakujemo, da bodo pristojne institucije (bivša ministrica za gospodarstvo Darja Radić je aprila letos revizije projekta TEŠ 6 posredovala nacionalnemu preiskovalnemu uradu in komisiji za preprečevanje korupcije) delovale po črki zakona.
Preiskave, ki v tujini potekajo zoper Alstom, s katerim je TEŠ podpisal pogodbo o dobavi opreme za 6. blok, so velika stvar in so uvedene zaradi utemeljenih sumov o korupciji. V tej luči je pomembno dejstvo, da bi lahko bila pogodba s TEŠ na podlagi zakona o javnih naročilih celo nična. Pogodba, ki jo je v imenu TEŠ z Alstomom podpisal Uroš Rotnik, ne vsebuje protikorupcijske klavzule.
Stranka Zares bo zaradi vseh sumov nepravilnosti takoj na prvi seji nove sestave državnega zbora predlagala ustanovitev preiskovalne komisije o projektu TEŠ-6. Sum za to, da so se pri tem projektu delile enormne provizije, je več kot utemeljen. Zares, ki se je edina uprla takšnemu lobističnemu obvladovanju in ugrabitvi države, bo tudi v prihodnjem mandatu garant, da se bo Slovenija začela osamosvajati iz primeža lobijev.
Kot je opozorila Darja Radić, “Slovenija od tega projekta ne bo imela nič”. Pogodba je podpisana z Alstomom. S tem projektom povečujemo BDP Francije, ne pa Slovenije. Delež domačih dobaviteljev je, po zadnjih informacijah, manj kot 20 odstotkov. Tudi s tega vidika takorekoč ni države na svetu, ki bi tovrstne projekte, ki bi lahko bili zelo pomembni za domače gospodarstvo, izpeljala na takšen način. Vsi ostali bi namreč poskrbeli, da s projektom pridobi tudi domača industrija.