Varno pri rdeči
Izvršena dejanja štejejo. Sproducira jih misel, ki se prelevi v črko, risbo ali glas. Večkrat govorimo kaj ni v redu in manjkrat kaj je v redu. Zelo redko to tudi uresničimo. Veliko našega časa odteče v nič. Čeprav so razna človeška čakalna obdobja (čakanje, da bo zdravnik prišel z malice, sodnik z dopusta, uradnica s pogovora v sosednji pisarni) lahko namenjena tudi kontemplaciji, želim čakalni čas ustrezno preživeti.
Pogosto se srečujem s čakanjem, ko v avtu, kot duh sam, pred križiščem opazujem dolgo gorečo rdečo luč, ulične svetilke, prašno polico nad armaturo, trebuh, ki v teh letih začenja siliti čez pas … Kje sem že ostal …? Ah, seveda – povsem varno bi lahko zavil v desno, pa mi zakon to prepoveduje. In pozor – tudi, ko križišče ni tako prazno, se da povsem varno zaviti pri rdeči luči v desno. Ne gre za kakšen nov nesmisel – v mnogih državah poteka promet na tak način. In ne le v kakšnih eksotičnih. V ZDA na primer (tudi ZDA so lahko kdaj dober primer). Označeno imajo le (v križiščih, kjer zaradi slabe preglednosti to ne bi bilo varno), kje pri rdeči luči ni dovoljeno zavijanje v desno. Zadeva je pomembna tudi z ekološkega vidika. Koliko strupenih plinov, bencina, olja, kisa in kofeta (ali kaj že) gre po nepotrebnem v zrak, dušo in telo!!!
Torej: Kaj menite o možnosti uvedbe varnega zavijanja v desno pri rdeči luči!!!???
P.s.: V nekaj manjših evropskih mestih (5.000 do 20.000 prebivalcev) so poskusno uvedli celo promet brez prometnih znakov.