Vajgl in Juri o mejnem režimu med Italijo in članicami EU
Poslanca Zaresa Ivo Vajgl in Franco Juri sta danes komentirala odločitev Italije, da v času vrha najbolj razvitih držav začasno vzpostavi mejni režim na mejah s članicami EU. Italija namerava med 18. junijem in 15. julijem začasno ponovno uvesti policijski nadzor meje zaradi vrha zunanjih ministrov skupine G-8, ki bo od 25. do 27. junija v Trstu, in vrha predsednikov vlad najbolj razvitih držav, ki bo od 8. do 10. julija v L’Aquili.
Nosilec liste stranke Zares na evropskih volitvah Ivo Vajgl je začasno vzpostavitev mejnega režima na meji Italije s sosednjimi državami označil za nesprejemljivo. Kot je poudaril poslanec Zares Franco Juri, ima Italija do tega pravico, vendar pa s tem posreduje tudi politično sporočilo.
Vajgl pravi, da “enostranski korak”, ki ga je sprejela Italija, pomeni poseg v svoboščino svobodnega gibanja v EU, zaradi katere je bil po njegovih besedah schengen tudi ustanovljen. Slovenska vlada bi se po njegovem morala ostro odzvati na tovrstna dejanja, zato bo k temu tudi sam pozval tako zunanje kot notranje ministrstvo.
“Potrebno se je odzvati, da ne bi to postala sprejemljiva praksa,” je opozoril Vajgl, Juri pa se je vprašal, kaj bo sploh ostalo od schengenskega prostora, “če bi se trend ukinjanja schengenskega sporazuma zaradi enega ali drugega razloga nadaljeval”.
Slovenija je namreč ta ukrep doživela že junija lani, ko je Avstrija zaradi evropskega nogometnega prvenstva na svojih mejah prav tako začasno uvedla mejni režim. Takrat tako ostrega odziva, po Vajglovih besedah, ni bilo, ker je bil ukrep bistveno krajši, ob čemer pa je poudaril, da je ukrep v vsakem primeru nesprejemljiv.
Juri je sicer opozoril tudi na politično poročilo, ki ga posreduje sicer povsem legitimna odločitev italijanske vlade. Ideja za ta ukrep je nastala pri italijanskem notranjem ministru Robertu Maroniju, ki je član stranke Severna liga, ta pa po besedah Jurija “ni prav navdušena nad evropsko politiko odprtosti in povezovanja”.