V Zaresu predlagamo spremembo protikorupcijske klavzule
V ZARES smo z namenom, da bi zaščitili interese države in slovenskih davkoplačevalcev, pripravili predlog sprememb obstoječe protikorupcijske klavzule v pogodbi o nakupu finskih osemoklepnikov Patria.
“Če vlada in vladajoča koalicija teh sprememb ne bosta podprli, bo to pomenilo, da se želita izogniti dodatnim varovalkam in torej na nek način pritrjujeta sumom o spornih ravnanjih v zadevi Patria,” je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik stranke Zares – nova politika Gregor Golobič.
S predlaganimi spremembami protikorupcijske klavzule želimo doseči, da lahko v primeru kršitve ali poskusa kršitve klavzule naročnik odstopi od pogodbe. Predlagamo, da se kot razlog za odstop od pogodbe šteje že utemeljen sum, da je (pred, ob ali po sklenitvi in izvedbi pogodbe) prišlo do poskusa nezakonitih dejanj ali do dejanja korupcije. Določbe protikorupcijske klavzule, ki jo predlagamo, bi se – za razliko od obstoječe klavzule – nanašale tudi na druge osebe, povezane s poslom, in ne zgolj na izvajalca (torej ne zgolj na Rotis, pač pa tudi na Patrio).
Predsednik Zaresa je izpostavil pomislek, da v tem trenutku – glede na obstoječo preozko zastavljeno protikorupcijsko klavzulo – najverjetneje ni mogoče razveljaviti pogodbe o nakupu patrij na hiter in učinkovit način brez škodljivih posledic za državni proračun. V skladu z obstoječimi določbami v pogodbi bi namreč morali počakati na pravnomočnost sodbe, preden bi lahko ustrezno ukrepali in jo razveljavili. Zato v Zaresu predlagamo, da je odstop od pogodbe mogoč že v trenutku, ko postane pravnomočna obtožnica (in ne šele sodba).
Kot je opozorila poslanka Zaresa Cveta Zalokar Oražem, ima poslanska skupina Zares na današnji izredni seji o zadevi Patria na voljo zgolj 35 minut, medtem ko imata vlada in vladajoča koalicija za razpravo več kot 7 ur časa.
V predlogu amandmaja, ki ga je vložila poslanska skupina Zares in o katerem bo na današnji izredni seji odločal državni zbor, med drugim predlagamo, da se protikorupcijska klavzula nadgradi tako, da bi k razlogom za odstop od pogodbe poleg koruptivnih dejanj uvrstili tudi kazniva dejanja zoper uradno dolžnost in javne pooblastila ter nekatera druga koruptivna dejanja. Predlagana sprememba protikorupcijske klavzule tudi natančno določa nadaljnji postopek potem, ko nastopijo razlogi za odstop od pogodbe.
In sicer: naročnik (Republika Slovenija) se lahko odloči, da lahko že dobavljene patrije obdrži ali pa jih vrne in zahteva povrnitev plačila in škode, ki je pri tem nastala, izvajalec (Rotis) pa ne more uveljavljati nobenih odškodninskih zahtevkov, tudi če bi se kasneje izkazalo, da ni prišlo do koruptivnih ali nezakonitih dejanj, je še pojasnila Cveta Zalokar Oražem.