V Zares ob svetovnem dnevu beguncev opozarjamo na neustrezno zakonodajo na področju azila
V stranki Zares- nova politika želimo ob svetovnem dnevu beguncev opozoriti, da na področju azilske in begunske politike ni vse tako, kot bi moralo biti. Slovenija je ena od držav z najnižjim številom priznanih statusov begunca v Evropi (1 v letu 2006, 2 lani), obravnavanje prosilcev za azil pa je večkrat nehumano, kot smo v Zaresu že večkrat opozarjali (denimo ob obiskih poslanke Majde Širca, podpredsednika stranke Francija Keka in predsednice Zares aktivnih Nine Stankovič v Azilnem domu na Viču v Ljubljani, pa tudi z razstavo avtorice Nike Autor “Asad is going home” v prostorih stranke).Varuh “Ženevske konvencije o beguncih” – Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), s predstavništvom v Budimpešti, ki je odgovoren tudi za Slovenijo, opozarja: »Sedaj imamo azilni zakon, ki s prenosom evropskih azilnih direktiv znižuje pravne standarde pod mednarodni nivo in prosilcem za azil omejuje možnosti zaščite v Sloveniji,« in je zelo zaskrbljen glede »številnih določb slovenskega azilnega zakona o mednarodni zaščiti«.
Sklicevanje Ministrstva za notranje zadeve na to, da je zakon o mednarodni zaščiti usklajen z direktivami Sveta EU, povsem spregleda dejstvo, da direktive ne zavirajo držav članic, da sprejmejo ugodnejše standarde. Direktive predpisujejo minimalne standarde in, kot ugotavlja UNHCR, v nekaterih primerih pod mednarodnim nivojem.
Zato se v stranki Zares – nova politika pridružujemo mnenju predstavnika UNHCR, da je prenos direktiv še znižal nacionalni standard – in to z zakonom, ki je začel veljati prav ob začetku predsedovanja Slovenije Evropski uniji in s tem dal »vzgled« tudi drugim državam članicam. Minimalni standardi so v Sloveniji postali najvišji možni standardi.
Bistvenega pomena pa je celovita integracijska politika, ki onemogoča kakovostno vključitev beguncev v socialno in lokalno okolje.
Ob svetovnem dnevu beguncev je potrebno opozoriti tudi na obravnavanje oseb brez državljanstva, ki jih ni mogoče vrniti v njihovo državo izvora. Trajne rešitev zanje v Republiki Sloveniji še vedno ne premoremo, čeprav je Slovenija podpisnica Konvencije o statusu oseb brez državljanstva. Slovenija bi morala sprejeti ustrezne sistemske ukrepe za primere oseb brez državljanstva, ki ne potrebujejo mednarodne zaščite v smislu statusa begunca ali subsidiarne zaščite.
Felicita Medved
podpredsednica stranke ZARES – nova politika