Poslansko vprašanje v zvezi z zaplembo protipravno pridobljenega premoženja
Poslanka Cveta Zalokar Oražem je na predsednika vlade naslovila poslansko vprašanje v zvezi z zaplembo protipravno pridobljenega premoženja.
Preberite poslansko vprašanje v celoti:
V luči zadnjih dogodkov, kot je bila npr. afera “Balkanski bojevnik”, prav tako pa tudi v luči tajkunskega podjetništva (“Šrot in Bavčar”), želimo v poslanski skupini Zares opozoriti na potrebo po čimprejšnji ureditvi področja zakonodaje glede začasnega odvzema oziroma zamrznitve osumljenčevega premoženja v primeru suma, da bi lahko bilo to premoženje pridobljeno na protipraven način, prav tako pa tudi trajni odvzem premoženja, pridobljenega s kaznivim dejanjem.
Kot smo lahko brali v medijih ob aferi “Balkanski bojevnik”, ki je bila mednarodnih razsežnosti, v Srbiji tak zakon že imajo in so lahko ob zadnjih dogodkih tudi ustrezno ukrepali. Smisel zasega premoženja je obdolžencu preprečiti, da bi med predkazenskim in kazenskim postopkom sumljivo lastnino prodal in denar spravil na varno (v tujino) ali pa prenesel lastništvo na družinske člane.
V poslanski skupini Zares smo že pripravili teze (povezava do tez) za ureditev te problematike in jih posredovali pristojnim ministrstvom, na ministrstvo za finance pa smo naslovili tudi poslansko pobudo, v kateri izražamo pričakovanje, da le-to pripravi ustrezen osnutek zakonodaje, ki bo učinkovito implementirana v prakso, predvsem v smeri, da se v primeru dokazane krivde lahko protipravno pridobljeno premoženje zaseže ter izkupiček prenese v državno blagajno.
Na ravni Evropske unije že dlje časa ugotavljajo, da je kraja javnih sredstev (pranja denarja, davčne utaje,…) problem največjih razsežnosti, saj izguba posameznih držav znaša kar med 1 in 1,6 trilijona dolarjev letno. Po podatkih Europola je s kaznivimi dejanji pridobljenega med 500 in 1300 milijard evrov letno, kar znaša med 2 in 5 % svetovnega BDP. Mnoge evropske države so že sprejele zakon, s pomočjo katerega se lahko nezakonito pridobljeno premoženje zapleni.
Zato vas sprašujem, ali se zavedate tega perečega problema in na kakšen način bo Vlada pristopila k ustreznejši, predvsem pa učinkovitejši rešitvi na tem področju?
Cveta Zalokar Oražem
Poslanka PS Zares