Tadej Slapnik o domnevnem zasledovanju
Tadej Slapnik, poslanec v Državnem zboru RS in nekdanji predstavnika Mladinskih centrov Mreže MAMA, in Andrej Kokot, podpredsednik Združenja kulturnih domov regionalnega pomena in direktor javnega zavoda Linhartova dvorana Radovljica, sta danes na novinarski konferenci predstavila stališče do domnevnega sledenja članom pripravljalne skupine za spremembo Zakona o avtorski in sorodnih pravicah, katere člana sta bila v času do sredine leta 2009, ko se je pripravljala novela zakona.
»Namen današnje novinarske konference je komentirati informacije, ki so že nekaj časa v javnosti – da naj bi domnevno posameznikom iz skupine, ki jo je na pobudo poslanske skupine Zares kot neformalno vzpostavili strokovni sodelavci poslanske skupine, sledijo. K sodelovanju smo takrat bili povabljeni kot predstavniki civilne družbe, v sklopu skupine pa so sodelovali tudi strokovnjakinje in strokovnjaki s področja avtorskega prava. Uvodoma bi rad povedal, da je skupina začela delovati v začetku leta 2009 – konec junija smo pripravili izhodišča za pripravo novega zakona, ki smo jih posredovali poslanskim skupinam in pozvali v državnem zboru, da se tudi na osnovi teh izhodišč lotijo sprememb področnega zakona.
Osebno bi glede informacij, ki jih je prejšnji teden javnosti sporočil direktor Urada za intelektualno lastnino, gospod Jurij Žurej – da ima informacije, ki smo jih potem pridobili tudi mi, da v sklopu anonimke, poslane prejšnji teden, krožijo fotografije in tudi zvočni zapisi, na katerih je posnet on in tudi nekateri člani, ki smo sodelovali v tej skupini – povedal, da so me šokirale. Na podlagi tega domnevam, da smo poleg gospoda Žureja bili morebiti deležni prisluhov in zasledovanja tudi ostali in odločno protestiram, saj gre za grob poseg v temeljno človekovo pravico do zasebnosti. Hkrati gre za neupravičeno vmešavanje v državljansko pobudo, ki se je v sklopu te skupine izrazila.
Dodal bi še, da na osnovi ovadbe, ki jo je podal gospod Žurej, da bodo organi pregona naredili svoje. Kot posamezniki ostali ovadb ne bomo vlagali. Po zaključku dela te skupine sem 15. julija lani postal nadomestni poslanec, po Ivu Vajglu, in na podlagi tega, kakor je ugotovil tudi gospod Žurej – da sledenje ni potekalo le v času delovanja te skupine, pač pa tudi pozneje, po juniju 2009. Na podlagi tega je tudi poslanec Franci Kek ta teden vložil zahtevo za sklic nujne seje komisije za nadzor varnostnoobveščevalnih služb. Pričakujem, da se bo razvila razprava o tem, kdo naj bi bil odgovoren za te informacije, ki kažejo, da je bilo sledeno direktorju vladnega urada, kot domnevno tudi poslancem državnega zbora Republike Slovenije, ki smo sodelovali pri pripravi in tudi pozneje pri zagovarjanju izhodišč samega zakona v Državnem zboru,” je povedal Tadej Slapnik.
Andrej Kokot je povedal:
“Na začetku bi dodal še, da je bila delovna skupina sestavljena iz različnih okolij, v katerih delujemo kot uporabniki ali pa kot nosilci avtorskih pravic. Ves čas sem si prizadeval, da bi zaščitili avtorje in tudi uporabnike avtorskih pravic. Na nekaterih področjih je veljavni zakon zastarel in ugotovili smo, da se ga da izboljšati in uskladiti z evropskimi smernicami in evropsko zakonodajo, ki že velja. Predvsem pa je temu zakonu treba vrniti kontrolno funkcijo v državi – država namreč izdaja javno pooblastilo, potem pa nad izvajanjem tega javnega pooblastila nima skorajda nikakršnih pristojnosti.
Dobro vidite, kako si v zadnjem času Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino prizadeva – ta je kontrolni organ države – da bi uskladil določene smeri delovanja ene od kolektivnih organizacij za zaščito avtorskih pravic, pa ima pri tem hude težave. Še več – dogaja se cel kup nepravnih dogodkov, ki so povezani z raznimi anonimkami. Tudi proti temu jaz osebno moram nastopiti z odločnim protestom in zavrniti kakršnekoli posege v zasebnost posameznikov. Ni noben problem, lahko me zasleduje, kdor me hoče – a veliko lažje bo, če me pokliče, pa mu bom povedal, kaj si o avtorskih pravicah in o morebitnih spremembah zakona mislim.
Čudno se mi zdi, da visok državni uradnik iz kabineta predsednika vlade maha s papirji, ki so bili pridobljeni na protizakonit način. To bi lahko komentiral, pa ne bom – o tem si lahko vsakdo misli, kar si hoče. Predvsem bo moralo o celi zadevi svoje povedati pravosodje, organi kazenskega pregona.
Pričakujem, da bodo v prihodnjih dneh izvedli tudi kakšno ovadbo zoper storilca, da bodo ugotovili, kdo prisluškuje, vlada sama pa bo morala nekaj ukreniti, da bo zaščitila organ v sestavi vlade, to je Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino.”