Stališče PS Zares k predlogu zakona o GSO
V poslanski skupini Zares smo zadovoljni, da je Zakon o soobstoju gensko spremenjenih organizmov z ostalimi kmetijskimi rastlinami po dolgih treh letih le prišel pred nas v Državni zbor, saj zapolnjuje pravno praznino. Res je, da nosi v naslovu besedo SOOBSTOJ, kar naj bi na prvi pogled kazalo na to, da v Sloveniji morda odpiramo vrata GSO – pa to ni res . Dejstvo je, da bodo z zakonom prvič urejene kakršnekoli omejitve gojenja GS rastlin in bi doslej lahko kdorkoli in kjerkoli posejal v EU dovoljeno GS rastlino (zaenkrat sicer le koruzo MON 810). V Zaresu, kjer nasprotujemo gojenju GSR, smo prepričani, da nam je uspelo pripraviti in uskladiti z EU tako restriktiven zakon, da pričakujemo, da GSR v Sloveniji ne bo mogoče pridelovati. Zakaj ? Sodi med najbolj omejevalne v E Skupnosti. Zaradi omejitev ob razpršeni zemljiški strukturi zemljišč v Sloveniji ter določilu, da se morajo pridelovalci GSR pisno dogovoriti z sosednjimi pridelovalci in lastniki zemljišč, kar mora biti po našem mnenju zadostna ovira. Pozdravljamo tudi dejstvo, da je Zakon bil pripravljen in večinoma usklajen tudi z več kot desetimi nevladnimi organizacijami – ti so opozorili le na nekatere nejasnosti v zvezi z višinami in določevanjem odškodnin.
Seveda pa določeni pomisleki in strahovi še obstajajo. Še posebej pozorni bomo do priprave podzakonskih aktov, s katerim bodo določeni varovalni pasovi in da seveda pričakujemo, da bo minister sodeloval tako kot je zagotovil na seji Odbora za kmetijstvo, z nevladnimi organizacijami in upošteval čim bolj restriktivne rešitve! Zgolj 60 m pas absolutno ni zadosten in sprejemljiv, pa tudi strokovno neutemeljen.
Prav tako nas skrbi tudi napoved, da na soglasje za pridelavo čaka nov tip koruze, ki bo odporna na koruzno veščo. Takšna koruza pa bi lahko bila zanimiva za množično slovensko pridelavo hibridne koruze in tu je tudi nevarnost, da bi tudi v Sloveniji pričeli s pridelavo GSR. Pri tem ne pristajamo na dilemo: ali GS koruza ali s pesticidi obdelana semena.
V poslanski skupini Zares namreč javno sporočamo: Slovenija ne potrebuje pridelave GS rastlin, žal pa smo soočeni z dejstvom, da Evropa ne omogoča posameznim državam prepovedi GSO.
Zato zahtevamo:
- Da slovenska Vlada in minister za kmetijstvo na osnovi jasne strategije nasprotujeta in ne podpreta možnosti pridelave nobene GS rastline, niti koruze odporne proti koruzni vešči; Odločanje je potrebno prenesti na raven posameznih držav. Nenazadnje se je v Sloveniji proti gojenju GSR izreklo preko 120 občin. In 82 % prebivalstva.
- Da Slovenija naredi vse, kar je mogoče, da uveljavi varnostni pridržek – to so namreč doslej naredile že mnoge evropske države in prav bi bilo, da se potrudimo tudi v Sloveniji. Pri tem podpiramo idejo in predlog ministra za kmetijstvo dr. Milana Pogačnika, da ministrstvo za okolje takoj pristopi k izdelavi t.i. mega analize, s katero se zbere vse doslej znane raziskovalne in znanstvene analize (tudi tiste, ki jih niso predložili proizvajalci), ki bi lahko pomenile temelj za uveljavitev varnostnega pridržka in bi kazale na to, da GSO predstavljajo resno tveganje za okolje, zdravje ljudi in druga živa bitja. Takšnih tujih študij je na razpolago dovolj.
- Slovenija mora podpreti in se zavzemati za to, da bo najvišja dovoljena primes GSO v semenskem materialu le do višine 0,1 in ne 0,9 kot je doslej.