Sodelovanje Slovenske vojske v operacijah ISAF po objavi dokumentov o dogajanju v Afganistanu
Objava 90 tisoč zaupnih dokumentov Pentagona na spletu Wikileaks o vojaških operacijah ZDA in Nata (ISAF) v Afganistanu vključno z dokazi o podpori pakistanskih obveščevalskih služb talibanskim upornikom potrjuje vse domneve in argumente, na katerih temelji naša zahteva po temeljitem razmisleku o smiselnosti nadaljevanja sodelovanja slovenske vojske v operacijah ISAF v Afganistanu. V luči novih spoznanj smo v poslanski skupini Zares še bolj prepričani, da je sodelovanje Slovenije v Afganistanu z lastno skupino za mentorstvo in povezave (OMLT) vse bolj vprašljivo. O slehernem nadaljnjem sodelovanju slovenske vojske v Afganistanu bi bilo potrebno odločati v Državnem zboru. Objava dokumentov zgolj potrjuje nujnost spremembe zakona o obrambi, kakršne smo nedavno predložili državnemu zboru in za katere upamo, da bodo sprejete še pred odhodom skupine OMLT, ki je predviden za oktober 2010.
Menimo, da način sprejemanja odločitev o vključevanju Slovenske vojske v različne vrste operacij, še zlasti za operacije s povečano stopnjo tveganja, brez razprave v najvišjem zakonodajnem telesu – državnem zboru – kot predvideva veljavna zakonodaja ne ustreza več današnji situaciji v mednarodni skupnosti, saj onemogoča iskanje širšega družbenega in političnega (ne)soglasja o sodelovanju Slovenske vojske v mednarodnih operacijah.
Po našem mnenju je potrebna sprememba zakona na način, ki bo omogočal razpravo o sodelovanju Slovenske vojske v operacijah, zlasti za primere sodelovanja Republike Slovenije v zahtevnih operacijah, kot je na primer sodelovanje Slovenske vojske v Afganistanu.
Za poslansko skupino Zares
Franco Juri