Zahteva za sklic nujne seje OZP
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem in poslanec Franco Juri sta danes predstavila zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ za zunanjo politiko s točko dnevnega reda “Določitev datuma umika Slovenske vojske iz Afganistana“.
Uvodoma je spregovorila Cveta Zalokar Oražem, ki je dejala, da je stranka Zares na seji sveta sprejela stališče v zvezi z omenjeno problematiko. V zvezi s tem se v stranki zavzemamo, da bi prišlo do sprememb zakona o obrambi, v katerem želimo dati večjo vlogo odločanja glede napotitev na mednarodne misije Državnemu zboru. Ne moremo pa mimo dejstva, da bo Slovenija že v kratkem poslala v Afganistan drugačno misijo, OMLT. “Zavedamo se, da so naši predlogi dolgoročni, vendar imajo velik vpliv na pozicioniranje Slovenije v tej vojni, ki postaja vse bolj iracionalna in nerazumna,” je dejala vodja PS Zares. Kot je povedala, je stranka sprejela nekatere razumne odločitve, ki niso hitre, všečne, ampak so podobne rešitvam nekaterih držav, ki prav tako iščejo racionalne rešitve in odgovore v zvezi s prisotnostjo vojske v Afganistanu. Eno takšnih vprašanj zadeva morebiten termin oziroma rok umika Slovenske vojske iz Afganistana. Na seji Odbora za zunanjo politiko želimo to razpravo sprožiti. Sklepi so razumni in želimo, da se v to vključi tudi širša javnost in parlament in da bi se o Slovenski vojski v Afganistanu širše in poglobljeno spregovorilo.
Franco Juri je podrobneje predstavil obrazložitev zahteve. Povedal je, da smo že pred časom napovedali zahtevo, da bi pred odhodom prvega OMLT misije v Afganistan želeli razpravo tudi v Državnem zboru, tudi na plenarni seji. Ker pa zakon avtomatično tega ne omogoča, smo sledili možni proceduralni logiki, torej sklic enega od pristojnih odborov, v tem primeru Odbora za zunanjo politiko. Gre za to, da Afganistan ni izključno obrambno in vojaško vprašanje, ampak tudi zunanjepolitično vprašanje, zato si želimo zagotoviti transparentnost. Bojimo se, da zakonske omejitve glede pristojnosti DZ pri tako pomembnih zadevah, kot so operacije, ki jih lahko imamo že za vojne operacije, te možnosti danes ni. Zato moramo pristopiti politično trezno glede na to, kar trenutno lahko storimo po proceduralni poti in zahtevati, da se zakon o obrambi spremeni na način, ki bo sistematično zagovil DZ večjo pristojnost. Ti dve vprašanji gresta v paketu. Torej je naša zahteva za spremembo zakona tesno vsebinsko povezana s tem, da se vprašanje določitve datuma dokončne umika SV iz Afganistana obravnava v pristojnih odborih in morebiti na plenarni seji DZ. Ta bo eden od glavnih sklepov, ki jih bomo predložili, torej sklic seje DZ na temo Afganistan in določitve datuma umika naše vojske iz Afganistana. Stranka Zares je o zadevi razpravljala in določili smo, da je v našem nacionalnem interesu, da se iz te vojne umakne čimprej. Zavedamo se tehničnih okvirov in zavez RS do svojih zaveznikov, do mednarodnih dejavnikov in zato ne hitimo brezglavo in ne želimo neuresničljivega, ampak želimo, da ta vlada po zgledu nekaterih drugih vlad določi termin za umik vojske. Uradno se je vojna v Iraku zaključila in ZDA so enostransko določili konec vojne in se umaknili. Domnevamo, da ko se bodo odločili za podobno potezo v Afganistanu, nas ne bodo konzultirali, ampak se bomo drugi temu prilagajali. Slovenija je suverena država s suverenim parlamentom in lahko suvereno odloča zlasti o vprašanju vojne.
Utemeljitev naše zahteve ni neracionalna in ni niti demagoška. Izhajamo iz vsebinskih razlogov, ki pojasnijo nesmiselnost nadaljevanja te vojne na tak način. Nadalje izhajamo iz poskusa evropskih poslancev, tudi g. Iva Vajgla, ki je soavtor osnutka deklaracije o novi strategiji o Afganistanu.
Menimo, da je vprašanje predvsem politično, ne le tehnično in varnostno vprašanje. Potrebno je koncipirati vzdržno strategijo in takšno, ki bo naravnana k pomiritvi in vključitvi v pogajanja vseh involviranih strani.
Kaotične razmere se očitno poglabljajo in kaotičnim razmeram ni videti konca. Tudi naš OMLT lahko pade v “luknjo”, ki bo Slovenijo obremenjevala. Prvič namreč pošiljamo na misijo inštruktorje, ki bodo potencialno lahko udeleženi tudi vojskovanja. To pa predpostavlja tudi boljšo in večjo vojaško opremljenost in pravzaprav ne vemo, kako in kdaj se bo to končalo.
Zalokar Oražmova je izpostavila, da v tem hipu nihče v Sloveniji tudi ne ve, kakšne bodo potrebe po povečanem nakupu orožja in opreme za Slovenske vojake v Afganistanu. “Verjetno bo potrebno poslati tudi helikopterje, prav tako pa govorimo tudi o Patrijah in morebitnih nadaljnih nakupih orožja, saj oprema Patrij ni ustrezna za potrebe vojske v Afganistanu.”
Kar zadeva ta vprašanja, je poudarila poslanka, pa bo stranka Zares na vseh nivojih; neformalnih in formalnih, začela z resnimi pritiski in zahtevami, da se pogodba s Patrijo prekine. Kot je poudarila Zalokar Oražmova, zdaj ne govorimo več o predkazenskih postopkih, ampak o obtožnih predlogih. “Po vsebini pa so obtožni predlogi vloženi prav na točki korupcije. Dejstvo je, da je s tem že na nek način mogoče razumeti, da je Patrija porabljala vzvode koruptivne narave. To pa pomeni, da sum postaja utemeljen sum in po naši oceni ni več razloga, da ne bi prišlo do resne razprave o razklenitvi pogodbe. Pravnih zadreg po našem mnenju ni več,” je še zaključila vodja PS Zares.
OGLEJTE SI posnetek novinarske konference:
1. del
2. del
3. del
4. del
5. del
(se nalaga)
6. del