S pogovora z nekdanjim predsednikom Kučanom
Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem se je v okviru rednih poslanskih večerov v ponedeljek (12. 5. 2008) v Domžalah pogovarjala z nekdanjim predsednikom države Milanom Kučanom. Med drugim sta se pogovarjala tudi o tem, kakšno Slovenijo si nekdanji predsednik države želi v prihodnje in o njegovem morebitnem nastopu na jesenskih parlamentarnih volitvah.
Nekdanji predsednik Milan Kučan na državnozborskih volitvah ne namerava nastopiti na listi nobene izmed strank. Kot je dejal, ga takšna kandidatura “ne mika“. Na vprašanje, ali bo na volitvah podprl katero izmed strank, je Kučan odgovoril, “da si takšne podpore ne želi, prav tako pa si je po njegovem ne želijo stranke“. “Vsaj nimam takšnega občutka, da bi si jo in tudi do zdaj ni bilo nobene tovrstne aktivnosti ali pobude,” je dejal.
Zanikal je tudi, da bi njegova udeležba na večeru, ki ga je pripravila poslanka Zares, pomenila podporo tej stranki oziroma bi bila povezana z dogodki z razkritjem pravega lastnika Pivovarne Laško. Kot je dejal, nič od obojega ne drži. “Nastop na tem večeru je bil dogovorjen že veliko prej,” je dejal.
Nekdanjemu predsedniku države Milanu Kučanu, kot pravi, ni vseeno, kaj se dogaja s Slovenijo. Meni, da je nastopil čas za politiko, ki bo dajala prednost strokovnim argumentom in znanju, ne pa populizmu. Podpiral bo politiko, ki bo sposobna samoomejevanja, ki bo usmerjena v večjo vlogo državljana in civilne družbe, ki bo upoštevala stroko in ki bo odprta za dialog. Vse našteto pri sedanji oblasti pogreša, Zares pa šteje v tisto politično usmeritev, za katero verjame, da s svojimi obljubami o samoomejevanju politike in o etičnih merilih tudi resno misli.
Med napakami aktualne oblasti je Kučan opozoril zlasti na ustanavljanje pokrajin in sprejemanje novega kazenskega zakonika. Nekdanji predsednik vladi sicer ne oporeka, da je v tem mandatu naredila marsikaj dobrega, vendar je po njegovem mnenju v celoti to “vladavina izgubljenih priložnosti“. Po Kučanovi oceni si vlada namreč zapira oči pred realnimi težavami, namesto tega pa se pozornost raje preusmerja na druge težave. “Pred dnevi odkriti problem, kdo je dejansko lastnik Pivovarne Laško, ali prodaja državnih podjetij tujcem, so denimo stvari, ob katerih se postavlja vprašanje, ali gre za drugačno postavljanje prioritet ali gre preprosto za nepripravljenost videti realne probleme,” je dejal Kučan.
Na vprašanje, kako gleda na ustanavljanje pokrajin, in ali je referendum o pokrajinah smiseln, je Kučan odgovoril, da novo drobljenje Slovenije ni potrebno. Po njegovem prepričanju je bil sicer “glavni greh”, storjen že pri ustanavljanju občin. “Danes občine drugega kot skrbi za kvaliteto življenja v najožjem smislu niso sposobne. Če pogledate, kaj se je zgodilo, lahko vidite, da so se asfaltirale ceste in pločniki. To je sicer pomembno za krajane, vendar je hkrati Slovenija postala globalno preveč razdrobljena,” je menil Kučan in dodal, da bi pri referendumu politika morala “sama prevzeti odgovornost“.
Nekdanji predsednik ne ve, ali je po naslednjih parlamentarnih volitvah možna t. im. velika koalicija, je pa po njegovem realnost taka, da se “velike koalicije sklepajo, ko je država v krizi”. “V Sloveniji krize ni. Je v težavah, ampak krize, ki bi opravičevala veliko koalicijo, ni,” je dejal.
Hkrati je ocenil, da je bilo sodelovanje med SD in SDS bolj kot kakšnemu resnejšemu sodelovanju namenjeno “pokritju nekaterih vladnih projektov“. Poudaril je tudi, da ne vidi nobene posebne potrebe, da bi se v proporcionalnem volilnem sistemu sklepale koalicijske pogodbe ali dogovori pred volitvami. Kot je dejal, proporcionalni sistem stranke sili, da tekmujejo med seboj, s čimer “ni nič narobe“. Hkrati pa se mu ne zdi narobe, če stranka pred volitvami pove, s kom se bo povezala, če bo uspela na volitvah.
Na vprašanje Zalokar Oražmove, ali je opozicija po porazu na volitvah leta 2004 že pripravljena znova prevzeti oblast, je Kučan odgovoril, da tega ne ve. “Osebno mislim, da to ni ista struktura, ki je izgubila oblast. V tem času se je namreč znotraj teh struktur zgodilo marsikaj, zlasti znotraj LDS. Te stranke so prehodile svojo kalvarijo, če je s tem konec, pa ne vem,” je dejal.