Referendum o pokrajinah ni bil vreden 3 milijone evrov
SDS si je spet dovolila šalo na tuj račun. Se še spomnite vica, ki ga je SDS naredila ob razrešnici tedanjega župana Dimitrija Rupla, ko je ta odhajal za veleposlanika v Washington. SDS je preprečil njegovo razrešnico, da bi malo ponagajali. Zato županskih volitev v Ljubljani ni bilo mogoče opraviti hkrati z državnozborskimi. Edini rezultat tega dogodka je bilo porabljenih dodatnih 100 milijonov takratnih slovenskih tolarjev za volitve župana dva tedna po državnozbozborskih volitvah. SDS je iz javne blagajne rade volje plačal ta strošek, le da je lahko razdrl šalo.
Tudi včerajšnji referendum je bil razdiranje šal na tuj račun. Za uvedbo pokrajin je potrebna dvo-tretjinska večina v parlamentu. Ta določba ni kar tako, saj govori o tem, da mora priti pri tem vprašanju do visoke stopnje soglasja. Le dober mesec potem, ko je državni zbor zavrnil pokrajinsko zakonodajo, se je SDS odločila izpeljati referendum, ki naj bi dokazal, da obstaja visoka stopnja soglasja, le da nekatere politične stranke nagajajo. Po predvidevanjih je bil referendum velika šlamastika. 10-odstotna udeležba na referendumu ne priča o veliki podpori za pokrajine, ki jih je predlagala vlada, temveč priča o odsotnosti minimalnega soglasja med vlado in volivci o tem, kako se oblast loteva uvajanja pokrajin. Ta rezultat opozarja na dve stvari, ki jih ne smemo spregledati:
Prvič, poskus, da bi vlada zaobšla parlament, se je končal s popolnim polomom, ki je tolikšen, da bi vlada morala prevzeti odgovornost in nemudoma odstopiti. Sam poskus izigravanja parlamenarne demokracije je vreden najhujših obsodb, dejstvo, da je vlada za rušitev parlamentarne demokracije skušala uporabiti ljudski referendum pa toliko bolj spominja na pretekle čase, ko so z mobilizacijo množic padale demokratične ustanove. To se v Sloveniji danes ni več moglo zgoditi. Da vlada tega ni vedela, priča o tem, da je povsem izgubila stik z realnostjo in volivci, hkrati pa je v svoji odločnosti, da ohrani oblast, ogrozila parlamentarno demokracijo v Sloveniji.
Drugič, referendum, ki od samega začetka ni imel nobenega smisla, je davkoplačevalce stal 3 milijone evrov. To je velik denar za malo državo. Če pomislimo, da je bil ta denar porabljen za to, da bi se odžagal parlament, pa je ta strošek toliko bolj v nebo vpijoč. Zaradi nezaslišanega zapravljanja denarja za prazen nič bi morala vlada takoj ponuditi brezpogojen odstop.