Proti koalicijski farsi o izbrisanih
Ustavna komisija bo jutri v državnem zboru opravila javno predstavitev mnenj o dopolnitvi Ustavnega zakona za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91 in 45/94) z osnutkom ustavnega zakona , dopolnitev s členi os 13. a do 13. i, ki jo predlaga je vlada. Namen javne predstavitve mnenj, ki se je poslanci Zares ne bodo udeležili, naj bi bil po mnenju predlagateljev – poslancev vladajoče koalicije, najti odgovore na še nekatera odprta vprašanja, ki so tako strokovne kot politične narave. Na to se je v sporočilu za javnost odzvala poslanka ZARES Majda Širca.
Majda Širca je zapisala: “V poslanski skupini ZARES se javne predstavitve mnenj ne bomo udeležili, saj menimo, da gre za farso, katere namen je zgolj podaljševati razpravo o t. im. izbrisanih in jo zavleči čim dlje v čas volilne kampanje.
Poslanke in poslanci ZARES smo se vse od začetka tega mandata zavzemali za dokončno razrešitev tega problema.
Po nastanku samostojne poslanske skupine ZARES pred letom dni smo ob zavrnitvi vabila za sodelovanje v t. im. Partnerstvu za razvoj predsedniku vlade Janezu Janši predlagali, da se med štiri najvažnejše problemske sklope, ki jih je po našem mnenju potrebno rešiti še v tem mandatu in o katerih je nujno doseči ustrezno soglasje, uvrsti tudi uresničitev odločbe ustavnega sodišča o izbrisanih.
V letu 2007 smo člani poslanske skupine opravili nekaj poskusov, da bi z ministrom za notranje zadeve dr. Dragutinom Matejem dosegli dogovor o predlogu ustreznega zakona, s katerim bi realizirali odločbo ustavnega sodišča, ter tako zavarovali temeljne človekove pravice. Pozitivnega odziva žal ni bilo.
Še več, konec lanskega leta se je izkazalo, da z iskanjem širšega političnega soglasja minister ne misli resno, kot tudi, da ne namerava več iskati takšne rešitve, ki bi jo bilo mogoče sprejeti in podpreti glede na zahteve ustavnega sodišča.
V poslanski skupini ZARES se zavedamo se, da mora državni zbor odločbo ustavnega sodišča udejanjiti in to čim prej, da se obstoječe protiustavno stanje ne bi nadaljevalo.
Zato opozarjamo, da je vlada pripravila predlog ustavnega zakona, s katerim poskuša izigrati odločbo ustavnega sodišča, in s tem kaže svoj podcenjujoč odnos do ustave, varstva človekovih pravic in do načel pravne države. Predloženi ustavni zakon zavračamo in tovrstno politiko obsojamo.
V poslanski skupini ZARES bi radi opozorili tudi na to, da strinjanje članov strokovne skupine o tem, da je odškodnine možno omejiti in da je potrebna individualna obravnava, ni nič novega (slednje kot revolucionarno novost namreč razglaša Branko Grims). Nenazadnje smo tudi sami prepričani, da je slednje (pod določenimi pogoji) skladno z odločbami ustavnega sodišča, in smo na to v pogovorih z ministrom za notranje zadeve tudi pristali (minister je sicer kasneje možnost odškodnin izključil iz predloga ustavnega zakona). Ne moremo pa pristati na dejstvo, da je predlog ustavnega zakona v vseh ostalih točkah v nasprotju z napotili ustavnega sodišča.
Zato se nam jutrišnja javna predstavitev mnenj zdi “farsa“, ki jo režira isti režiser (Branko Grims), ki je nastopal v vlogi pobudnikov številnih predlogov za razpis referenduma o tehničnem zakonu o izbrisanih.
Nenazadnje je bila prav stranka Branka Grimsa v prejšnjem mandatu med predlagatelji javne predstavitve mnenj, ki jo je Odbor Državnega zbora Republike Slovenije za notranjo politiko opravil o predlogu zakona o stalnem prebivanju tujcev z državljanstvom drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji, ki so imeli na dan 23.12.1990 in 25.2.1992 v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče. (Omenjena javna predstavitev mnenj je bila 12. januarja 2004 v državnem zboru).
Na omenjeni javni predstavitvi mnenj januarja 2004 so bila obravnavana tako vprašanja, ki jih je pripravila poslanska skupina SDS kot tudi vprašanja, ki jih je oblikoval odbor. Namen javne predstavitve pa je bil popolnoma isti, tj. pridobiti mnenja čim širšega kroga strokovne, politične in civilne javnosti glede predlaganih rešitev o odškodnini, t. im. individualni obravnavi, statusu pripadnikov JLA itd., pri čemer so bile dovoljene tudi razprave, ki se direktno niso nanašale na predlagana vprašanja, temveč na splošno gledanje problematike izbrisanih od osamosvojitve dalje
V poslanski skupini ZARES podpiramo vse napore, ki so usmerjeni v razrešitev problema izbrisanih, ne pristajamo pa na dejstvo, da si vladajoča koalicija in vlada s podaljševanjem razprave (kamor poleg “ponovno pogretih” ugotovitev strokovne skupine sodi tudi “repriza” javne predstavitve mnenj) o določbah predloga ustavnega zakona, na spornost katerega poleg nas poleg dr. Udeta opozarjajo tudi nekdanji ustavni sodniki, nevladne organizacije (Amnesty International in druge) in varuhinja človekovih pravic, kupuje čas in obraz pred Evropo in civiliziranim zahodnim svetom (na problem izbrisanih nas opozarjajo odbori Združenih narodov, Svet Evrope, Evropski odbor proti rasizmu in ksenofobiji, člani Evropskega parlamenta itd.), saj ve, da predlog ne uživa zadostne podpore, poleg tega pa ustvarja razmere, v katerih bo za (ne)rešitev problema izbrisanih obtožila tiste politične stranke, ki ne bodo pristale na to, da se z ustavnim zakonom zaobidejo odločbe ustavnega sodišča. Zato se v poslanski skupini ZARES javne predstavitve mnenj ne bomo udeležili.”.