Proti golfu v Lipici
Poslanci Zares Cveta Zalokar Oražem, Franco Juri in Franci Kek so danes, ob 430-letnici kobilarne Lipica, še posebej poudarili nasprotovanje ob trenutnih izjavah predsednika vlade o širitvi igrišča za golf v naravnem kulturnem spomeniku, kobilarni Lipica ter poudarili, da je takšno nasprotovanje zapisano tudi v koalicijski pogodbi.
Cveta Zalokar Oražem je uvodoma povedala, da se poslanci žal zaradi obveznosti niso mogli udeležiti proslave. »Naša neprisotnost ne pomeni ne-skrbi za ta spomenik, ki ima v percepciji poslanske skupine Zares veliko vrednost. To želimo danes tudi s prisotnostjo kar treh poslancev, poudariti, hkrati pa, da kar se tiče poslanske skupine Zares, je naše stališče dovolj jasno, nedvoumno in trdno – storili bomo vse, kar je v naših močeh, skupaj z ministrico za kulturo, Majdo Širca, ki prihaja iz stranke Zares, da se v zvezi s tem ne bo dogajalo karkoli, kar bi bilo lahko v škodo temu, čemur je Lipica v prvi vrsti namenjena oziroma čemur služi že vrsto let. To so konji, njihovo šolanje, reja, predstavitev … Če nekoliko grobo rečem – za površine, ki so v tem trenutku morda tudi zaraščene, ni potrebno v tem trenutku iskati komercialnih vsebin, ki jih predstavlja golf. Če so naše informacije točne in Lipica res ne pridela sama niti dovolj ustrezne krme, je tudi to način, da se morda prav te površine namenijo za to, da bi sami pridelali lastno krmo za konje, ki so v Lipici, ne pa, da jo kupujejo na tržišču in ni taka, kot bi morala biti v skladu s smernicami, torej biološko pridelana, kar si ti konji tudi zaslužijo.«
Franco Juri je dodal: »Kot veste, smo bili zelo presenečeni ob najavi predsednika vlade, da naj bi vlada poskrbela za osemnajst lukenj na igrišču za golf v Lipicu. Kot veste, je bila ta tema v mandatu prejšnje vlade Janeza Janše ena od vročih tem. Že takrat smo bili zelo kritični, odločno smo nasprotovali zamisli golfa ali razvoju določenega tipa turizma, ki temelji na golfu ali igralništvu, saj smo ob tem zaznali zanemarjanje ključne dejavnosti, ki pojmuje Lipico kot domovino lipicancev. Želeli smo, da bi se smer razvoja Lipice spremenila ob zgledu, k iga ponujajo tuje držav,e zlasti Avstrija. Kobilarna Pliberk je zgled dobrega, strokovnega ravnanja s konji in prav nič manj vredna ni, kvečjemu je to kobilarna, ki si je na tak način zaslužila primat pri pravicah in posedovanju vseh rejskih knjig za Lipicance. Veste, da je to že stara zgodba in da si je Slovenija želela v pogajanjih pridobiti vsaj deliti s Pliberkom status kobilarne, ki vodi vzrejne knjige, pri tem pa ni uspela, saj so se žal v tem času pojavile drugačne težnje, želje, in žal je prejšnja vlada razmišljala o tipu turizma, ki ni ustrezal dejanskim pričakovanjem v taki kobilarni. Presenečeni smo, da se to dogaja v času naše vlade, znotraj našega mandata. Porajajo se iste zamisli in iste želje. Zaradi tega smo ogorčeni. Zato ne bomo odstopili od stališča, ki je tudi stališče stroke, stališče vseh, ki si prizadevajo za kvalitetnejši razvoj Lipice in tudi širšega krasa. Zagovarjamo tudi ministrico Majdo Širco pri vseh prizadevanjih, ki so usmerjena v vključevanje Krasa in kraških znamenitosti na seznam UNESCO. To velja za Škocjanske jame, za celotni Kras in še predvsem za Lipico, ki je kulturni spomenik nacionalnega pomena – tega se moramo dobro zavedati. Vsak poseg v smeri širitve igrišča za golf je za nas nesprejemljiv, fokusiranje na igralništvo kot nosilni steber turizma se nam ne zdi najbolj primerno. Turistična ponudba v Lipici je lahko kvalitetna, dobra, usklajena s konjerejstvom. Če bomo izgubili to priložnost, menim, da poti nazaj ne bo in bo Pliberk edina kobilarna, ki bo zaslužila naziv kobilarna lipicancev. Če tega ne želimo in želimo tudi v Sloveniji ohraniti ta biser, takih napovedi ne smemo sprejeti.«
Franco Juri o koalicijski pogodbi
Franci Kek pa je poudaril: »Želimo povedati, da ne bomo sledili le vse prevečkrat običajni navadi, da se stališča stranke, ki pride na oblast, zamenjajo. Nazorno želimo povedati, da smo že v času prejšnje vlade imeli takšna stališča in jih ne želimo menjati. Danes je v kobilarni Lipica slavnostna akademija, slavnostni govornik je Borut Pahor, verjamemo, da bo tudi nakazal usmeritve, ki bodo kobilarno pripeljale na seznam UNESCO in v pomoč pri tem zagotovo ne bodo golf ali igralnice. V tem ekonomsko težkem času večkrat slišimo, da ne more biti vse na plečih davkoplačevalcev. Morate se sami razvijati, da ne bodo vsega prispevali ljudje. Zanimiv je primer Arboretuma v Volčjem potoku. Kobilarna Lipica za svojo dejavnost od države dobi 80 odstotkov sredstev, ostalo iz lastnih dejavnosti. Arboretum Volčji potok dobi za svojo dejavnost od države 400.000 evrov, sam pa pridela 6 milijonov evrov. Lipicanec je velika stvar za Lipico, za državo, in iz te osnove bi se dalo veliko narediti. Kobilarna mora temeljiti na lipicancih, ne na golfu ali igralnici.«
Cveta Zalokar Oražem o sporočilu pred sejo odbora za kmetijstvo drug teden: