Problemi v zdravstvu se kopičijo
Na današnji novinarski konferenci je poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem predstavila pobudo Zares o financiranju negovalnih programov za bolnike, ki so po bolnišničnem zdravljenju, bolj ali manj šibki in še vedno bolni, prepuščeni sami sebi in svojcem. Komentirala je tudi še vedno nesprejemljiv in bolnikom “neprijazen” vladni predlog zakona o pravicah pacientov, ki ga je nedavno zavrnil že Državni svet RS in bodo morali poslanci o njem znova glasovati.
Izpostavila je tudi del sporne vsebine, javnosti sicer nedostopnega sanacijskega programa za zmanjšanje finančne izgube na onkološkem inštitutu ter zaplete z izgradnjo pediatrične klinike.
Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem, ki je članica parlamentarnega odbora za zdravstvo, je pojasnila, da v Sloveniji še vedno nimamo enotnega sistema financiranja in organiziranja negovalnih programov za bolnike, ki iz bolnišnične nege preidejo neposredno v domačo oskrbo, so pa pogosto prešibki, da bi lahko sami poskrbeli zase (ali njihovi svojci), saj potrebujejo zdravstveno oskrbo, četudi so odpuščeni iz bolnišnice.
Glede na to, da je zavod za zdravstveno zavarovanje ustvaril okoli 40 milijonov evrov presežka, poslanka v imenu Zares predlaga ministrstvu za zdravje in zavodu, da bi se del teh sredstev namenil za financiranje negovalnih programov. Izrazila je upanje, da bodo pogajanja ministrstva za zdravje in zavodu za zdravstveno zavarovanje zagotovila finančna sredstva, ki bi omogočila izvajanje programov pobolnišnične nege.
Zalokar Oražmova ob tem opozarja, da se s starejšo populacijo in njenimi specifičnimi potrebami premalo ukvarjamo, zato želimo v Zares preusmeriti pozornost tudi na tovrstne probleme.
Cveta Zalokar Oražem je v zvezi z dogajanjem na onkološkem inštitutu med drugim opozorila, da bo parlamentarni odbor na njeno pobudo ta petek sicer obravnaval to problematiko, vendar pa so poslanci – člani odbora dobili zelo pomanjkljivo gradivo, saj so se z večino poročila, ki ga je pripravil direktor OI Aljoša Rojec, že seznanili ob obisku OI. Izrazila je presenečenje, da med gradivi ni sanacijskega programa OI, ki je po njenem mnenju precej problematičen, zato je morda celo razumljivo, da ga ne želijo predstaviti javnosti. Sama je sanacijski program sicer že pregledala in med drugim opozarja, da se z vidika bolnikov poraja vprašanje dostopnosti do zdravil, saj je v programu tudi predlog, da bi zavod za zdravstveno zavarovanje dobil neposredno pristojnost odločanja o porabi zdravil, kar lahko pomeni varčevanje na hrbtih bolnikov, obenem pa se s tem jemlje avtonomijo zdravnikom.
V zvezi z zakonom o pravicah pacientov, o katerem bodo poslanci znova glasovali zaradi, v državnem svetu izglasovanega veta, je poslanka Zalokar Oražmova ponovila, da ga Zares ne podpira, ker ni napisan s ciljem uvedbe jasnega sistema varstva pravic bolnikov, temveč ustvarja veliko zmedo pri pritožbenih poteh, pristojnostih odločanja in podobno. Opozorila je tudi, da sta se prejšnji teden izrekli proti zakonu dve pomembni nevladni organizaciji bolnikov, in sicer Evropa Donna in društvo bolnikov z limfomom, kar dodatno potrjuje Zaresovo stališče, da zakon ne zasleduje pravih ciljev in ne bo izboljšal stanja na področju pravic bolnikov. Društvi sta se med drugim zavzeli za varuha bolnikov pravic v eni osebi, kar zagovarja tudi Zares, ne pa za številno mešano komisijo, kot predlaga vlada.