Pripravljeni na oba možna scenarija, zlasti na predčasne volitve
Stranka Zares je pripravljena na oba možna scenarija, zlasti pa na predčasne volitve, je v ponedeljek, 26. septembra 2011, po posvetu pri predsedniku republike Danilu Türku povedal predsednik stranke Gregor Golobič. Na drugi scenarij, imenovanje novega mandatarja, po njegovih besedah Zares nima vpliva, če bo do tega prišlo, pa bodo to možnost proučili.
Golobič in vodja poslanske skupine Zares Franco Juri sta predsednika seznanila z opozorili stranke, da imamo v Sloveniji opravka ne le s politično krizo, temveč s krizo odločanja, kar bo v prihodnje velik problem. Golobič je ponovil, da je Zares letos dal konstruktivne predloge, med drugim predlagal rekonstrukcijo vlade in umik predsednikov koalicijskih strank, da bi ta opcija zaključila mandat. Toda to ni bilo sprejeto, Zares je izstopil iz koalicije, kar je po Golobičevih besedah tudi privedlo do tega položaja.
Golobič je sicer prepričan, da bodo pogovori predsednika s parlamentarnimi strankami nedvomno razjasnili sliko glede volitev ali možnega mandatarja.
Če bi prišlo do predloga novega mandatarja, bi to možnost preučili. Vmes pa “poskušajo pojasnjevati temeljni problem države, in sicer, kako zagotoviti, da bodo odločitve temeljile na premišljenih argumentih in kako naj bodo te rešitve iz težkih razmer take, da zanje ne bodo cene plačevali najšibkejši”.
Na vprašanje, ali je dilema, ali mora predsednik republike počakati za razpis volitev 30 dni ali ne, realna, odgovarja, da so pravne dileme precejšnje, saj prakse, ko bomo morda šli na predčasne volitve, ni. To po Golobičevih besedah predstavlja nemajhen izziv, saj ne gre le za rešitev trenutnega položaja, temveč vzpostavitev prakse, ki bo v vseh prihodnjih situacijah pomembno vplivala na razmišljanje akterjev in ravnanje institucij. Na te pravne dileme je treba imeti odgovor v tem tednu, ocenjuje Golobič.
Po besedah Franca Jurija pa bo odločitev predsednika republike sinteza pogovorov s strankami in predstavnikov stroke.
Juri poudarja, da je v parlamentu kar nekaj postopkov in zakonov in ne vidi nobenega razloga, zaradi katerega parlament ne bi deloval opravilno sposobno. Poudarja pa, da bo DZ opravilno sposoben le za tiste projekte, ki so že v postopku. V Zaresu bi se nam zdelo sporno odločanje o pomembnih zakonih, kot je denimo vprašanje poroštva za TEŠ 6.