Predsednik DZ v pustnem Mariboru
Na pustni torek je Maribor obiskal predsednik Državnega zbora dr. Pavel Gantar in se med drugim sestal s predstavniki Podravskega pokrajinskega odbora Zares – nova politika, mestnega odbora Maribor in občinskega odbora Hoče – Slivnica. V uvodu so bili predsedniku predstavljeni nekateri projekti, ki jih načrtujejo ali že izvajajo strankini lokalni odbori.
»Vesel sem, da je v Mestnem odboru Zares Maribor prišlo do konsolidacije, da je zavel timski duh in da stvari konstruktivno odvijajo v pravo smer,« je poudaril dr. Gantar ter izpostavil dejstvo, da stranko Zares letos čaka zelo pomemben projekt – lokalne volitve, na katere se je treba dobro pripraviti. Ker je njegova naloga, da kot predsednik Državnega zbora razpiše lokalne volitve, se je pošalil, da se mora pred tem posvetovati z astrologi, kateri datum je najprimernejši, da bodo lokalne volitve kar najbolj uspešne.
V razpravi so se prisotni dotaknili tudi afere, ki je lani doletela predsednika stranke Gregorja Golobiča in je škodila tako njegovemu ugledu, kot načela tudi ugled stranke. Gantar je ob tem menil, da je »Gregor Golobič postal ‘lažnivec’, ker je priznal svojo napako«. Prepričan je tudi, da bo posebna parlamentarna preiskovalna komisija sicer omogočila, da bo resnica v zadevi Ultra prišla na dan, vendar je vprašanje, tako Gantar, »koga bo ta sploh še zanimala«.
Kot predsednik Državnega zbora je Gantar ocenil, da je tokratna opozicija v parlamentu izjemno močna in uporablja vsa možna sredstva, da bi afere izkoristila v svoj prid. Očitno deluje z namenom, da javnosti pokaže, kako je parlament neučinkovit. Za razliko od prejšnje vlade, ki je delovala monolitno in povsem poenoteno, je sedanja koalicija navzven videt precej prepirljivo, a po Gantarjevem mnenju je to znak odprtosti in demokratičnosti, saj ni mogoče pričakovati, da bodo vsi v vladi o vsem enako mislili.
Na vprašanje, kaj bi svetoval za lokalne volitve, je Gantar odgovoril: »Sestaviti je treba dobro listo in izbrati dobrega kandidata za župana. Pomembno vlogo ima tudi program, ki mora biti kratek, jasen in temeljiti na nekaj konkretnih projektih. Štejejo inovativnost, drugačnost in prepoznavnost.«
Razpravljavci so se dotaknili tudi projekta Evropske prestolnice kulture in obtožb mariborskega župana Franca Kanglerja, da ministrstvo za kulturo ne podpira projektov. Mestna občina Maribor se je namreč prijavila na šest razpisov za kulturno infrastrukturo, ki so bili vsi zavrnjeni. Razloge za neuspeh gre iskati v tem, da je prijaviteljica – MO Maribor slabo pripravila prijave na razpis.