Predlog SDS premalo ambiciozen in postopkovno neizvedljiv
Predlog zakona, ki ga je v imenu Slovenske demokratske stranke predstavil njen predsednik Janez Janša, ima hudo postopkovno oviro. Glede na 177. člen poslovnika državnega zbora obravnava predloga SDS sploh ni možna, ker je v drugi obravnavi že zakon o interventnih ukrepih za 2012, ki v 7. členu obravnava isto družbeno razmerje, kot predlog SDS, in sicer plače javnih funkcionarjev. Torej predlog SDS za znižanje plač javnim funkcionarjem ne more biti obravnavan, dokler državni zbor na plenarni seji ne odloči o usodi interventnega zakona ali pa ga vlada umakne iz postopka.
Zato je še toliko bolj nerazumljivo in nespametno ravnanje vodje poslanske skupine SDS, ko je na seji kolegija predsednika DZ zavrnil uvrstitev interventnega zakona na izredno sejo DZ, ki bo 17. novembra 2011. Če bi bil zakon uvrščen na sejo, bi ga lahko z amandmaji popravili v smeri, kot si to želi SDS.
V stranki in poslanski skupini Zares smo načeloma dovzetni in pripravljeni podpreti vse dobronamerne in izvedljive predloge, ki bi vodili k stabilizaciji javnih financ v čim krajšem času, že pred državnozborskimi volitvami 4. decembra letos. Vendar pa menimo, da je predlog SDS, ki predvideva 8 do 10 milijonov prihrankov pri proračunu za leto 2012, daleč premalo ambiciozen in poleg simbolnega predvolilnega učinka pomeni samo »varčevanje pri kavi in cvetličnih aranžmajih«.
Zato SDS in drugim strankam ter poslanskim skupinam predlagamo, da v skladu z našim predlogom, ki smo ga podali 11. novembra na kolegiju predsednika DZ, dosežemo soglasje o uvrstitvi predloga interventnega zakona na izredno sejo državnega zbora. Ta zakon pa bi z amandmaji na matičnem delovnem telesu popravili, in sicer tako, da bi:
• Preložili usklajevanje plač v javnem sektorju, pokojnin, socialnih transferjev in napredovanj v letu 2012 do sprejema rebalansa proračuna za leto 2012, oziroma najpozneje do 1. julija 2012. Ocenjujemo, da bi prihranek znašal do 150 mio evrov – odvisno od tega, kdaj bo rebalans sprejet;
• Da bi znižali plače javnih funkcionarjev za 10 %, z izjemo sodnikov. Sodnikom bi plače do sprejema rebalansa oz. najpozneje do 1. julija samo zamrznili;
• Vladi RS predlagamo, da čim prej skliče ekonomsko socialni svet in naj skupaj s strankami v parlamentu in socialnimi partnerji doseže neke vrste »javno finančno premirje«, ki naj bi trajalo do sprejetja rebalansa proračuna, vendar ne več kot pol leta.
Naša dva predloga utemeljujem z naslednjim: že pred nastopom nove vlade potrebujemo neke vrste dogovor, da se izdatki iz proračuna in drugih javnih blagajn (ZPIZ) ne bodo povečevali, kar bi izjemno otežilo pripravo rebalansa proračuna. Ocenjujemo, da bodo glede na gospodarsko rast in stanje v javnih financah v letu 2012 potrebni prihranki v višini vsaj 500 mio evrov, zato bi bil dogovor o »javno finančnem premirju«, s katerim bi se parterji zavezali, da ne bodo storili nič takega, kar bi povzročilo rast javno finančnih izdatkov do sprejema rebalansa proračuna za leto 2012. Iz stališč nekaterih sindikatov je razvidno, da se tudi sami nagibajo k sprejetju takšnega dogovora.
Kar zadeva plače sodnikov, predlagamo samo »zamrznitev« in ne znižanja, kot bi to veljalo za druge javne funkcionarje. Res je, da so sodniki javni funkcionarji, vendar nimajo plač kot javni funkcionarji, ker ustrezna odločba Ustavnega sodišča še ni realizirana. Zato bi bilo nekorektno, da bi jim znižali plače, ki so v bistvu plače javnih uslužbencev in ne funkcionarjev. Pri tem se ne moremo znebiti občutka, da bi bil predlog prvaka SDS Janeza Janše za znižanje plač sodnikom lahko povezan z dejstvom, da zoper njega poteka sodni postopek in da gre za del strategije obrambe in pritiska na sodišče. Takšno možno funkcionalizacijo prizadevanj za zdravje javnih financ odločno zavračamo.
V poslanski skupini in stranki Zares ocenjujemo, da je takšen dogovor in sprejem modificiranega interventnega zakona (ali kakšnega novega zakonskega predloga, če bo interventni umaknjen), nujen, ne samo zato, ker po konstituiranju novega državnega zbora ne bo časa za posege v javne finance do začetka leta 2012, pač pa tudi in predvsem zaradi negativnih gibanj v zvezi z rastjo obresti zunanjega zadolževanja države, na kar je opozorila vlada.
Za stranko in PS Zares
Dr. Pavel Gantar