Predlog razrešitve člana protikorupcijske komisije, Prijatelja
Zakon o preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 2/04) v 14. členu določa, da ima Komisija po Zakonu o preprečevanju korupcije predsednika in šest članov, ki jih izvoli Državni zbor. Mesto predsednika in treh članov komisije pripada poslancem opozicije.
Ob upoštevanju navedenega je Kolegij predsednika Državnega zbora na 2. seji 6. 11. 2008 sprejel Sklep o določitvi števila mest poslanskih skupin v delovnih telesih Državnega zbora in o določitvi poslanskih skupin, ki jim pripadajo mesta predsednikov in podpredsednikov delovnih teles Državnega zbora, v katerem je določeno, koliko mest ima posamezna poslanska skupina v Komisiji po zakonu o preprečevanju korupcije ter kateri poslanski skupini pripada mesto predsednika komisije. Ob upoštevanju kandidatov za predsednika in člane, ki so jih posredovale poslanske skupine, je bil 7.11.2008 sprejet predlog Sklepa o izvolitvi predsednika in članov Komisije po Zakonu o preprečevanju korupcije. Član komisije je postal tudi poslanec SNS Srečko Prijatelj.
Policija je v obsežni akciji, ki jo je zaradi preiskovanja gospodarske kriminalitete, korupcije in izsiljevanja izvajala po Sloveniji, pridržala štiri osebe. Preiskava se je začela v Luki Koper, med pridržanimi pa je bil tudi poslanec in član poslanske skupine SNS Srečko Prijatelj.
Po pojasnilih Uprave kriminalistične policije je kriminalistična policija od sredine lanskega leta zaradi suma več kaznivih dejanj na območju PU Koper obravnavala gospodarsko družbo, Luko Koper. Po navedbah policije naj bi bila bila gospodarski družbi povzročena škoda v višini okoli 3,8 milijona evrov. Kriminalisti so najprej preiskovali sum korupcije in drugih kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, v okviru preiskave pa so v začetku januarja letos zaznali tudi sum kaznivega dejanja izsiljevanja med udeleženci poslov, povezanih z omenjeno gospodarsko družbo, in sum kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa orožja in eksplozivov.
V zvezi z sumom kaznivega dejanja izsiljevanja med udeleženci poslov je oškodovanec kaznivega dejanja zaradi dalj časa trajajočih groženj s strelnim orožjem na zahtevo poslanca SNS Srečka Prijatelja temu izročil 323.000 evrov. Neposredno po predaji denarja so ga kriminalisti po njegovih besedah prijeli, mu odvzeli prostost in mu zasegli izsiljeni znesek denarja. Po omenjenemu prijetju je bil prostost odvzeta tudi osebi, ki je bila prisotna na kraju ob predaji denarja. Kot je pojasnila policija, kriminalisti zbirajo podatke v smeri utemeljitve več sumov storitve kaznivih dejanj.
Preiskovalni sodnik je za Srečka Prijatelja že odredil enomesečni pripor zaradi ponovitvene nevarnosti ter nevarnosti vplivanja na priče.
Poleg tega je Mandatno-volilna komisija sprejela sklep, da državnemu zboru predlaga, naj poslancu Srečku Prijatelju zaradi utemeljenega suma storitve kaznivih dejanj izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva ne prizna imunitete in dovoli vodenje kazenskega postopka.
V poslanskih skupinah se zavedamo, da je v 27. členu ustave opredeljena domneva nedolžnosti: “Kdor je obdolžen kaznivega ravnanja, velja za nedolžnega, dokler njegova krivda ni ugotovljena s pravnomočno sodbo.” Tako opredelitev najdemo tudi v 11. členu splošne deklaracije o človekovih pravicah, 6. členu Evropske konvencije o varovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin in 14. členu Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah.
Ne glede na omenjeno pa smo prepričani, da poslanec Srečko Prijatelj v tem trenutku oziroma do dokončanja postopkov, ki jih vodijo organi pregona, ne more sodelovati pri delu Komisije po Zakonu o preprečevanju korupcije.
Menimo, da nas poslanke in poslance Državnega zbora etična načela zavezujejo k temu, da prispevamo in varujemo ugled Državnega zbora in poslanske funkcije ter se izogibamo dejanjem, s katerimi bi se zmanjševalo ta ugled. Hkrati pa poudarjamo, da bi se vsi poslanke in poslanci morali pri opravljanju funkcije vesti vzorno in z zgledom tako, da krepi zaupanje javnosti v integriteto Državnega zbora.
Zato podpisane poslanske skupine predlagamo, da se na naslednji seji kolegija predsednika dogovorimo o nadaljnem sodelovanju poslanca Srečka Prijatelja v Komisiji po Zakonu o preprečevanju korupcije oziroma njegovi razrešitvi in zamenjavi z drugim poslancem.
Pri tem pa seveda pričakujemo, da bo poslanska skupina SNS, katere član je Srečko Prijatelj, zaradi ohranitve integritete Državnega zbora pristala na to, da se njen član v komisiji razreši in da do nadaljnega ne sodeluje pri delu te komisije.
POSLANSKA SKUPINA ZARES
POSLANSKA SKUPINA SD
POSLANSKA SKUPINA LDS
POSLANSKA SKUPINA DESUS