Predčasen konec volitev za avstralske Slovence?
Predčasne volitve v Sloveniji so se za Slovence v daljni Avstraliji že takorekoč končale – predčasno…
To ni prvič, da se je kaj takega zgodilo. Izgovor, da so to predčasne volitve in se pač nekaterih stvari ne da urediti je pač za lase privlečen. Ustava RS daje tudi zamejcu in izseljencu določene pravice in osnovna je seveda volilna pravica. Čeprav osebno mislim, da večina izseljencev ne pozna kandidatov in strank pa je to le pravica. Nekaj izseljencev pa bi radi izzrazili svojo željo in volili, če jim Ustava že daje to možnost. Kot izseljenec, sedaj živeč v matični domovini , sem se v zadnjih 20 letih samostojnosti redno srečeval z to vrstnim problemom.
Že v času pred zadnjimi volitvami sem javno poudarjal, da naj se stvar uredi ali pa, da izseljenci glasujemo samo za predsednika države in ne na občinskih ali parlamentarnih volitbah. Čeprav sem vsa leta imel reden stik z matično domovino, bi lahko resno podvomil v učinkovitost volitev na tak neurejen način. Kot bivši funkcionar Slovenskega Društva Sydney sem bil priča mnogim Slovencem, ki bi radi volili, vendar ni bilo ne informacij in ne možnosti. Nemalo denarnih sredstev se je dajalo za jalove poiskuse izpeljave volitev na daljavo. Zanimivo pa je, da Slovenci v Argentini imajo to dobro urejeno, Slovenci v Avstraliji pa ne…kje je odgovor ne vem, je pa moj predlog zelo enostaven. Z ustavno spremembo, kjer bi rojaki v tujini glasovali samo za Predsednika Republike in pozabimo na ostale volitve. Seveda moj predlog ne bo všeč nekaterim, pomisliti pa je treba koliko denarja bi na ta način prihranili. In ta denar, namesto da bi ga metali skozi okno, naj se nameni slovenskim institucijam v tujini – v primeru Avstralije naj gredo ta sredstva slovenski arhivarski zbirki HASA.
Prepričan sem, da bi Marta Magajna, ki se bori za pičla sredstva, da vzdržuje (skupaj z drugimi izsečjenci) denar koristno porabila prav v namen ohranjevanja zgodovinske preteklosti Slovencev na peti celini.