Poziv Grimsa sprevržen, nedosleden in politikantski
Kot podpredsednik parlamentarne Preiskovalne komisije za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zadevi Patria ostro zavračam zlonamerna podtikanja bivšega predsednika te komisije Branka Grimsa. Njegov poziv članom komisije k odstopu z vseh javnih funkcij je po moji oceni sprevržen, saj je prav poslanska skupina SDS v prejšnjem mandatu na podlagi istega zakona o parlamentarni preiskavi (za katerega so v tem mandatu podali zahtevo za presojo ustavnosti) onemogočala delo tedanje t.i. Cviklove preiskovalne komisije v zadevi Patria.
Naj opozorim, da so kljub temu, da je Cviklova preiskovalna komisija na podlagi manevra SDS takrat ostala brez predsednika, preko svojega podpredsednika Roberta Hrovata preprečili obravnavo poročila te komisije na seji državnega zbora.
S tovrstno prakso manipuliranja in oviranja dela preiskovalnih komisij pa je SDS nadaljevala tudi v tem mandatu: tako so namreč predlagali, da se Toneta Anderliča, člana parlamentarne preiskovalne komisije, ki ugotavlja odgovornost nosilcev javnih funkcij na področju izgradnje avtocest, zasliši kot pričo v okviru te preiskave,s čimer mu je prenehalo članstvo v tej komisiji.
Zanimivo je, da pri teh dejanjih v SDS niti v preteklem niti v sedanjem mandatu niso zaznali protiustavnega ravnanja, pač pa so do tega sklepa prišli šele potem, ko smo člani Preiskovalne komisije za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zadevi Patria od Grimsa zahtevali, da kot eden pomembnejših funkcionarjev SDS pojasni svojo vlogo v aferi Patria (in sicer kot priča).
Pri tem želim še opozoriti, da ustavno sodišče ni ugotovilo, kot zavaja Grims, zavestnega kršenja ustave in protiustavnega ravnanja, pač pa je ugotovilo zgolj to, da sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo. To pomeni, da smo ravnali v skladu z zakonom, ki pa je, kot je zdaj ugotovilo ustavno sodišče, v neskladju z ustavo in ga bo zato treba spremeniti.
Sicer pa je na nezakonita ravnanja Grimsa pri vodenju preiskovalne komisije opozoril predsednik državnega zbora dr. Pavel Gantar, kar je poslanec SDS seveda zamolčal. A s pozivom k odstopu Gantarja ni mogel skriti svojega motiva onemogočiti tiste, ki skušamo razkrivati dejansko resnico o aferi Patria.
Če bi bil Grims dosleden in načelen, bi lahko ostale pozival k odstopu šele po tistem, ko bi najprej odstopili bivša člana Cviklove preiskovalne komisije Zvonko Černač in Robert Hrovat in člani parlamentarne preiskovalne komisije, ki ugotavlja odgovornost nosilcev javnih funkcij na področju izgradnje avtocest, iz vrst SDS s predsednikom Radom Likarjem na čelu, ki so po Grimsovem silno poenostavljenem sklepanju kršili ustavo že pred leti.
Izjave Grimsa, češ da naj bi “pod krinko preganjanja korupcije in mirovništva želeli dajati velike vsote davkoplačevalskega denarja točno določenemu delu orožarske industrije” ocenjujem kot zgolj še eno v nizu Grimsovih pravljic. V obdobju, ko je prejšnja vlada sklepala posle s Patrio, sem bil občinski svetnik izvenparlamentarne stranke za razliko od številnih funkcionarjev SDS z njihovim predsednikom Janšo na čelu, zoper katerega je vložena tudi obtožnica. Prav zaradi slednjega je SDS, z namenom, da bi relativizirala domnevna koruptivna dejanja svojega predsednika, zahtevala ustanovitev preiskovalne komisije o zadevi Patria.
Tadej Slapnik,
poslanec in podpredsednik parlamentarne Preiskovalne komisije za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zadevi Patria