Instrumenti za prehod v nizkoogljično družbo
Slovenija si prizadeva do leta 2050 doseči zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov vsaj za 80 odstotkov v primerjavi s trenutnimi izpusti. Ali bodo cilji blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje uspešni, pa je v prvi vrsti odvisno od učinkvitosti instrumentov za prehod v nizkoogljično družbo. Zaradi tega smo se v Zares odločili, da organiziramo posvet Instrumenti za prehod v nizkoogljično družbo.
Na posvetu smo kot pomembne instrumente izpostavili: uvedbo CO2 carine na podlagi ogljičnega odtisa izdelkov; davek na CO2 izpuste, ki bi se porabil za znižanje obdavčitve dela teruvedbo ogljičnih proračunov, s katerimi bi upravljavce prometne infrastrukture prisilili v razvoj storitev javnega prometa z deležem finančnih sredstev, ki jih uporabniki javne prometne infrastrukture plačajo v obliki cestnin.
V uvodu so svoje poglede predstavili Jernej Stritih, direktor Službe vlade RS za podnebne spremembe, dr. Aljaž Plevnik, raziskovalec na Urbanističnem inštitutu RS, Barbara Kvac, vodja programa podnebje pri Focus, društvu za sonaraven razvoj ter dr. Pavel Gantar, poslanec Zaresa in predsednik Državnega zbora.
V razpravi, ki je sledila, pa so soudeleženci na podlagi vaših dosedanjih izkušenj in vedenja predstavili svoja stališča, podali pomisleke in predloge o tem, kakšne instrumente potrebujemo, da bo Slovenija postala nizkoogljična družba.