Poslansko vprašanje Majde Širca ministru Simonitiju o svojeglavem razkosanju medijske pogače
22. marca 2008 je bil zaključen redni letni javni projektni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2008. Po skoraj treh mesecih odločanja so te dni znani predlogi strokovne komisije za ocenjevanje projektov.
Kot že večkrat v preteklosti, tudi tokrat ugotavljam, da je z razpisom velik križ. Tokrat strokovna komisija namreč ni odločala v skladu z razpisnimi pogoji. Zato ministru predlagam, da preveri delo in odgovornost pristojnih na direktoratu za medije in da storjene napake odpravi.
V razpisu za sofinanciranje programskih vsebin tiskanih medijev, radijskih in televizijskih programov ter elektronskih publikacij, za katerega je namenjena okvirna vrednost 1.900.000 evrov, je pogoj, da predlagatelj lahko kandidira z največ tremi projekti za posamezni medij. V primeru, da predlagatelj ne upošteva omejitve prijave števila projektov, razpisni pogoji velevajo, da bodo take vloge zavržene kot nedovoljene. Tako določa razpis.
Toda predlog za sofinanciranje pravi drugače, saj nekateri izdajatelji konkurirajo z več kot tremi projekti oziroma so z dodatnimi še na rezervni listi. Naj naštejem le nekaj takšnih primerov:
– NOVA OBZORJA d.o.o je na seznamu odobrenih projektov kar štirikrat: Pluralna Slovenija (60.000 EUR), Planet Slovenija (60.000 EUR), Domoznanstvo (60.000 EUR) in spletna stran Demokracije (pribl. 20.400 EUR). Založba Nova obzorja d.o.o., katere ustanovitelja sta Lajovic Dušan Sava in Socialna demokratska stranka, je za založniško dejavnost (izdaja tednik Demokracija) predlagana za subvencije štirih projektov za več kot 200.000 evrov.
– NOVA REVIJA d.o.o. je na seznamu odobrenih projektov štirikrat – od tega je en predlog uvrščen visoko na rezervno listo. V vseh primerih gre za projekte revije AMPAK (družbene in humanistične vsebine – 51.077 EUR, gospodarske, razvojne, socialne vsebine – 30.000 EUR, spletne vsebine – 20.000 EUR, kulturne vsebine – 60.000 EUR) v skupni vrednosti pribl. 180.000 EUR oziroma 120.000 EUR, če rezerva ne bo udejanjena).
– OGNJIŠČE d.o.o. je na seznamu odobrenih projektov kar petkrat. Za programske vsebine: Intervju, Mi se imamo radi, Na prepihu, Komentiramo in Moj pregled bo založnik prejel približno 57.000 EUR, njihov radio Ognjišče pa je v delu razpisa, ki je namenjen lokalnim in regionalnim programom, prejel še 115.000 evrov.
Tudi nekateri drugi izdajatelji so prijavili več projektov, kot jih je dovolil razpis. Npr. Prešernova družba (6 projektov, od katerih je eden odobren, štirje pa so na rezervni listi), ČZP Večer (kar 8 projektov!) itd.
Ne želim se spuščati v vrednostne odločitve komisije, temveč opozarjam na neskladnosti razpisnih pogojev s predlaganimi odločitvami.
Menim namreč, da razpisna določila niso bila upoštevana in da so zato tisti izdajatelji, ki so upoštevali omejitve razpisne dokumentacije in prijavili omejeno število projektov (npr. Radio Študent, Radio Marš, Vita Activa, Študentska založba, Zavod SCCA in številni drugi prosilci), neenakopravno obravnavani in s tem tudi prikrajšani pri dodelitvi državne pomoči.
Sprašujem Vas tudi o raziskavi, ki je zakonski pogoj za odločanje o dodelitvi državnih pomoči medijem. Strokovna komisija, ki pripravi razrez medijske pogače, mora namreč pri presoji upoštevati izsledke rednih raziskav medijskega pluralizma v Republiki Sloveniji, hkrati pa mora tudi enkrat letno predstaviti javnosti poročilo o svojem delu.
Tako javnost, izdajatelje medijev, kulturno politiko in druge zanimajo rezultati opravljene raziskave in njihov vpliv na odločanje strokovne komisije. Pričakujem, da bo raziskava oziroma evalvacija, ki jo določa zakon, čim prej dostopna.
Ta raziskava mora namreč odgovoriti tudi na razlike v točkovanju in izboru, ki so v predlogu financiranja vidno opažene. Tako je npr. Zveza društev gluhih in naglušnih predlagana v sofinanciranje treh projektov za premagovanje komunikacijskih ovir s spletno televizijo za gluhe le po 3.743 EUR, pa čeprav so prejeli bistveno več točk kot tisti izdajatelji, ki so z manj točkami nagrajeni tudi s 60.000 EUR.
Spoštovani minister!
Zaradi neskladnosti razpisnih pogojev z uredbo je bil letni javni projektni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2008 – potem ko sem na to opozorila s poslanskim vprašanjem – enkrat že popravljen (participacija neodvisnih producentov avdiovizualnih del je bila namreč v razpisu samovoljno izključena). Tudi v preteklosti se je izkazalo precej nedoslednosti (umanjkana pravočasno pripravljena predhodna raziskava za oceno učinkov vsakoletnega razpisa in nejasnosti okrog nje ipd.).
Sprašujem o Vaši odgovornosti oziroma odgovornosti pristojnih in predvsem o ukrepih, ki jih boste sprejeli ob tokratnem predlogu, ki po mojem mnenju ni pripravljen v skladu z navodili razpisa.