Poslanska pobuda za zagotavljanje finančnih sredstev za tipizacijo krvi
Cveta Zalokar Oražem, vodja poslanske skupine Zares, je včeraj na ministra za zdravje dr. Dorijana Marušiča naslovila pisno poslansko pobudo v zvezi z zagotavljanjem finančnih sredstev za tipizacijo krvi.
Kot navaja poslanka v pobudi, ob prihajajočem rebalansu proračuna pristojnega ministra poziva, da v skladu z zmožnostmi ministrstva za zdravje poskuša najti (vsaj del) finančnih sredstev, morda tudi s prerazporeditvijo sredstev, ki bo, predvsem z vidika bolnih, omogočil hitrejše darovanje oziroma presajanje kostnega mozga, saj gre za reševanje življenj, tovrstna presaditev pa za mnoge izmed njih pomeni novo rojstvo.
Celo besedilo pobude se glasi:
Pisna poslanska pobuda v zvezi z zagotavljanjem finančnih sredstev za tipizacijo krvi
Trenutno imamo pri nas 11 bolnikov, ki čakajo na presaditev krvotvornih matičnih celic (KMC). Na darovanje kostnega mozga smo bili sicer v Sloveniji vidno opozorjeni pred 6-imi leti, ko je na težave pri presajanju kostnega mozga zaradi bolezni, javnost opozorila slovenska umetnica.
Dejstvo je, da imamo v Sloveniji register nesorodnih prostovoljnih darovalcev KMC že od leta 1991, leto kasneje pa je postal register polnopravni član svetovnega registra imenovanega BMDW.
Do leta 2003 je bilo sicer v register vpisanih le 439 članov, ki so jih po določitvi antigenov HLA, vključili z lastnimi sredstvi. Množičen vpis pa je bil sprožen prav s strani prej omenjene umetnice, posledica česar je bila tudi finančna injekcija države, ki je omogočila tipizacijo krvi in določitev tkivnih genov HLA.
Število vpisanih narašča tudi danes, med katerimi so najbolj aktivni sorodniki bolnikov in pacienti. Danes je aktivnih članov 14.893, ki so primerni za darovanje, zaradi pomanjkanja finančnih sredstev pa so tkivne antigene HLA določili pri 10.135 članih. Delni krivec za nastal položaj je tudi država, ki tipizaciji krvi ne namenja dovolj finančnih sredstev. Velika pripravljenost darovalcev, pripravljenih darovati kostni mozeg, ne more razvodeneti in se izničiti zato, ker država ne uspe zagotoviti dovolj finančnih sredstev.
Strošek za tipizacijo znaša slabih 150 evrov na darovalca, kar v trenutni situaciji predstavlja 713.700 evrov. Na problematiko sem pristojnega ministra sicer opozorila že ob njegovi prvotni predstavitvi v poslanski skupini Zares, kjer je zagotovil, da bo finančna sredstva oziroma vsaj del njih poskušal zagotoviti proračun.
Ob prihajajočem rebalansu proračuna zato pristojnega ministra pozivam, da v skladu z zmožnostmi ministrstva za zdravje poskuša najti (vsaj del) finančnih sredstev; morda tudi s prerazporeditvijo sredstev; ki bo, predvsem z vidika bolnih, omogočil hitrejše darovanje oziroma presajanje kostnega mozga, saj gre za reševanje življenj, tovrstna presaditev pa za mnoge izmed njih pomeni novo rojstvo.