Poslanska pobuda o duhovni oskrbi
Poslanec Franco Juri je na Vlado Republike Slovenije v zvezi z uresničevanjem pravic religiozne duhovne oskrbe naslovil sledečo poslansko pobudo.
VSEBINA PISNE POSLANSKE POBUDE
Spoštovani gospod Pahor,
v medijih sem zasledil, da ste na sobotnem srečanju z državnim tajnikom Svetega sedeža kardinalom Tracisiom Bertonejem med drugim govorili tudi o ustrezni ureditvi duhovne oskrbe v Slovenski vojski.
Glede morebitne ustanovitve vojaškega ordinariata opozarjam, da v Sloveniji potrebujemo predvsem usklajeno strategijo reševanja odprtih vprašanj v odnosu med RKC in državo, ki bi med drugim odgovorila tudi na vprašanje glede smiselnosti (ne)ustanovitve vojaškega ordinariata. Namreč, izhajajoč iz odgovorov Ministrstva za obrambo na moja poslanska vprašanja glede študije o celovitem pregledu ureditve religiozne duhovne oskrbe v drugih evropskih državah so dosedanje izkušnje pri izvajanju religiozne duhovne oskrbe v Slovenski vojski dobre in pri njenem zagotavljanju ni ugotovljenih težav. Pripadniki vojaškega vikariata svoje delo opravljajo profesionalno. Osebje vojaškega vikariata poleg zagotavljanja verske duhovne oskrbe pripadnikom Slovenske vojske in njihovim družinskim članom, če to želijo, opravlja še svetovanje poveljnikom s področja etičnih in religijskih vprašanj, sodeluje z drugimi nosilci celostne skrbi za pripadnike, pri pripravah pripadnikov na odhod v mednarodne operacije in misije, skupaj s psihologi sodeluje pri ustvarjanju pozitivne psihosocialne klime, pripravlja razna srečanja za pripadnike in njihove družinske člane in podobno. Na ta način osebje vikariata zagotavlja ne le versko ampak tudi duhovno oskrbo.
Čeravno ob vseh prizadevanjih nisem dobil mednarodne primerjalne študije o duhovni oskrbi vojakov v Evropi in Natu, ki jo na ministrstvu pripravlja g. Čepar, sem lahko zaključke prebral v časniku Slovenska vojska. Ne strinjam se z avtorjem, da bi zgolj na podlagi spoznanj in smeri razvoja v drugih državah tudi v Sloveniji morali sprejeti področni sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem in ustanoviti vojaški ordinariat.
Prvenstveno moramo spoštovani pravni red Republike Slovenije in z ustavnim načelom ločitve verskih skupnosti od države.
Zato na vas in na Vlado Republike Slovenije naslavljam pobudo, da pri reševanju omenjenega vprašanja organizirate široko javno razpravo o smiselnosti (ne)ustanovitve vojaškega ordinariata.