Poslanki o dogajanju na 32. izredni seji DZ
Na 32. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija (več o tem tukaj). Pri odločanju o razpisu referenduma o zakonu o RTVS poslanci poslanske skupine SDS (torej tisti, ki so referendum zahtevali) niso sodelovali, ker ni bil sprejet njihov predlog, da bi omenjeni referendum razpisali šele meseca aprila 2011. Ker poslanci SDS niso glasovali o odloku za razpis referenduma, se je glasovanje zavleklo do poznih ur, na koncu pa je bila s strani pretežno poslancev koalicije zagotovljena potrebna večina, saj je bil Državni zbor dolžan razpisati referendum skladno z Ustavo Republike Slovenije.
Poslanki Cveta Zalokar Oražem (PS Zares) in mag. Majda Potrata (PS SD) sta na novinarski konferenci komentirali dogajanje na seji ter ocenili, da so v PS SDS ravnali “neodgovorno in nedržavotvorno“. Dodali sta še, da so v poslanskih skupinah SD in Zares nad ravnanjem poslank in poslancev SDS ogorčeni, saj je šlo za ravnanje, ki je bilo v nasprotju z ustavo ter predstavlja izigravanje pravil demokratičnih postopkov.
Cveta Zalokar Oražem (Zares) je omenjeno dogajanje označila za “skrajno nedržavotvorno“. Kot je poudarila, je bil na tehtnici ugled Državnega zbora. Dodala je še, da so v poslanski skupini Zares ogorčeni nad ravnanjem predlagateljev referenduma, ki svoje funkcije ne opravljajo odgovorno. Ob tem pa se je po besedah Zalokar Oražmove tudi jasno pokazalo, da je glavni cilj največje opozicijske stranke poglabljanje družbene in politične krize, sredstva za to pa izrabljajo na vseh ravneh.
“Na koncu smo odlok sprejemali tisti, ki nismo predlagali referenduma, predlagatelji, predvsem poslanci SDS, pa so zapustili državni zbor in odšli na mirno spanje, ne da bi jih zanimalo, kaj se bo zgodilo z njihovim predlogom,” je dogajanje povzela Zalokar Oražmova. Poslanka je sicer prepričana, da je bil cilj poslancev SDS zgolj to, da se novi zakon o RTVS ne uveljavi pravočasno.
Tudi Majda Potrata (PS SD) se je strinjala, da so ogorčeni zaradi neodgovornega ravnanja poslanske skupine SDS, ki ni sodelovala pri odločanju o referendumu, za katerega so sami vložili zahtevo. Opozorila je, da ravnanje poslanske skupine SDS predstavlja nevaren precedenčni primer izigravanja ustavnih kategorij za potrebe ozkih političnih ciljev. Poslanka je še izrazila pričakovanje, da predlagatelji referenduma odgovornosti za njegove finančne posledice ne bodo prelagali na koalicijo.