Ponoven poziv Kemični industriji Kamnik
Cveta Zalokar Oražem, vodja poslanske skupine Zares – nova politika, se je odzvala na pismo o nameri o sodelovanju med podjetjem KIK Kemična industrija Kamnik in Civilno iniciativo za čisti Kamnik, ki je bil, z namenom izboljšanja kakovosti degradiranega okolja na področju KIK-a, podpisan v petek, 3. aprila. Poslanka pismo o nameri do določene meje podpira, a hkrati meni, da bi se morala pri dotični zadevi, kot ključni sogovornik s podjetjem KIK, angažirati in vključiti lokalna skupnost, ki ima primarni interes pri očiščenju okolja v okolici podjetja KIK.
Zalokar Oražmova pravi, da jo hkrati preseneča vsebina pisma o nameri, saj se je pri vsebini dogovora, nenamerno ali namerno, pomešala problematika, ki zadeva podjetje KIK. Gre namreš za dvojni problem. Po eni strani gre za dolgoročno uničenje nekaterih skladiščenih sredstev (npr. orožje JNA , orožje iz Avstro-Ogarskih časov), ki so se v dolgoletnem delovanju KIK- a, tam hranila. Po drugi strani, pa gre za vprašanje izjemno nevarnih kemičnih sredstev, ki jih je KIK prevzel od Ministrstva za obrambo leta 2002, se zavezal k njihovemu uničenju in zato prejel tudi plačilo.
Glede dolgoročnega uničenja celotnega orožja in nevarnih snovi, ki so se nabirale skozi ta leta, se z vsebino omenjenega pisma o nameri popolnoma strinjamo in sodelovanje pri ugotavljanju stanja, sanaciji in obveščanju lokalne javnosti, pozdravljamo. Tu podpiramo faznost in postopno uničenje starega orožja in drugih snovi.
Nikakor pa ne soglašamo s tem, da bi se kakorkoli zavlačevalo in izmikalo pri uničenju kemičnih sredstev oz. tistega dela orožja, ki je bil prevzet od MORSA-a leta 2002 in je predmet že izdane odločbe o izvršbi. Pri tem od pristojnih organov pričakujemo, da zaradi ogroženosti prebivalcev širše okolice in okolja, poskrbijo za takojšnje in nepreklicno uničenje! Ob tem poudarjamo, da je Urad RS za kemikalije, po naših informacijah, že uspel najti ustrezno institucijo v tujini, ki bo omenjeno orožje uničila. Vprašanje plačila je za nas drugotnega pomena, čeprav menimo, da je to v prvi vrsti stvar KIK-a oziroma njenih pravnih naslednikov, saj so za to že prejeli plačilo. V kolikor bi se z plačilom zapletlo, pa bo sredstva založila država in jih kasneje izterjala od tistega, ki je to že dobil plačano. Nikakor ne pristajamo na to, da bi prišlo do zamika pri realizaciji že izdanih upravnih odločb.
Naj še enkrat omenimo, da je bilo na sestanku na Inšpektoratu RS za notranje zadeve, dne 9. marca 2009, dogovorjeno, da postopek s pomočjo Urada za kemikalije vodi Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (IRSVNDN), ostali inšpektorati pa bodo po potrebi v pomoč. Rok za uničenje orožja se je iztekel 4. marca, nato je 11. marca sledil še en izredni nadzor, pri katerem je bilo ponovno ugotovljeno, da do uničenja še ni prišlo. Ugotovljeno je bilo, da so vsi navedeni inšpektorati izdali odločbe enake vsebine; in sicer, da je potrebno uničiti strateško blago, ki bi moralo biti že uničeno. Najdlje v postopku je IRSVNDN, ker je njegova odločba že izvršljiva.
V Zaresu želimo, da država opravi svoje delo in da nevarne kemikalije zapustijo Kamnik, saj je prvenstveno potrebno razmišljati o interesu širšega prebivalstva in narave.