Politični prestiž je uničil prizadevanja za zdravje javnih financ
Tako sam osebno kot tudi poslanska skupina Zares obžalujemo, da je propadel poskus, da bi na današnjem kolegiju predsednika državnega zbora uvrstili Zakon o interventnih ukrepih za leto 2012 in Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o javnih financah na izredno sejo DZ, ki bo 17. novembra. S tem je državni zbor zapravil pomembno in nemara tudi zadnjo priložnost, da bi še pred volitvami decembra 2011 in sestavo nove vlade prispeval k stabilizaciji javnih financ v razmerah, ko je v Evropi že na delu nova recesija, finančni trgi pa so močno vznemirjeni.
Omenjena dva zakona sta padla izključno zaradi prestižnih političnih vprašanj v stilu “komu je mar za javne finance in usodo države” in zaradi znane politike SDS: “čim slabše, tem bolje”. Danes kot oseba, ki je bila močno vpletena v pogajanja za dosego sporazuma s socialnimi partnerji glede vsebine interventnega zakona, lahko jasno sporočim: zakon je padel, ker mu je v DZ in v politiki mino nastavila SDS, med socialnimi partnerji pa del sindikatov, ki je pod vplivom Janeza Posedija, kar je privedlo tudi do odstopa vodje pogajalske skupine g. Dušana Miščevića.
Sicer pa lahko z veseljem sporočim, da nekoliko spremenjen zakon uživa izrazito večinsko podporo pri socialnih partnerjih in podporo strank, ki so v parlamentu, razen SDS in SNS (DeSUS ga podpira v omejenem obsegu).
Osebno sem prepričan, da se bo nadaljnja “skrb” za usodo javnih financ v Sloveniji nadaljevala kot del volilne kampanje SDS, v kateri bo vodilno vlogo rešitelja poskušala prevzeti SDS in bo na takšen ali drugačen način s pomočjo sindikatov, v katerih ima očitno močan političen vpliv, predlagala nove pobude. Če ne prej, lahko takšne pobude pričakujemo po predvolilnem srečanju SDS s predstavniki sindikatov in drugimi socialnimi partnerji.
Poslanska skupina in stranka Zares v teh igrah zagotovo ne bosta sodelovali.
Dr. Pavel Gantar
PS Zares