Pobuda Zares za revizijo posla s patrijami
Na novinarski konferenci je vodja poslanske skupine Zares, Cveta Zalokar Oražem, spregovorila o pobudah poslanske skupine v zvezi z nakupom oklepnih vozil Patria, ki bodo predstavljene in predlagane na nujni seji Odbora za obrambo.
Kot je na novinarski konferenci poudarila Zalokar Oražmova, si je stranka ZARES – nova politika vseskozi prizadevala, da bi bila pogodba za nakup osemkolesnikov prekinjena. “To bi bilo najbolj smiselno iz vidika higiene, predvsem pa iz vidika javnofinančnega stanja.” Po besedah vodje poslanske skupine Zares je bilo vedno, ko se je odprla ta tema, polno pojasnil in signalov, da bomo prejeli pravna mnenja in druga strokovna pojasnila, ki bi dejansko pomagala ilustrirati, kakšne bodo posledice za Slovenijo v primeru prekinitve pogodbe. “V tem trenutku nam ni jasno, na osnovi katerih mnenj je bila sprejeta odločitev ministrice za obrambo, da se gre v nadaljevanje pogajanj z Rotisom.”
Poslanska skupina Zares bo na nujni seji Odbora za obrambo podala predlog, da se odbor seznani s pravnim mnenjem glede posledic prekinitve pogodbe, v nadaljevanju pa bo predlagala tudi, da se protikorupcijsko klavzulo razširili tako, da bi se nanašala ne zgolj na Rotis, ampak tudi na Patrio in druge udeležene v poslu. Protikorupcijska klavzula naj se razširi tudi na druga dejanja zoper uradno dolžnost in javna pooblastila in druga koruptivna dejanja.
Vodja poslanske skupine Zares je v nadaljevanju izpostavila, da je bilo o teh stvareh že večkrat govora tudi v okviru koalicijskih srečanj, vendar jasnih odgovorov o tem, zakaj se resno ne pristopi k zaščiti interesa Slovenije, ni bilo.
Izhajajoč iz poročila Računskega sodišča se je le še potrdilo, da z naročilom niso izpolnjeni cilji Nata. “Pravzaprav smo s tem, kar bomo dobili, zelo oddaljeni od teh ciljev,” je poudarila Zalokar Oražmova, “zato se upravičeno sprašujemo, zakaj zadeva ni bila problematizirana že v času natančnega definiranja vsebine tega naročila“. Povedala je še, da je bilo v pogodbi definiranih 25 neopremljenih Patrij, zdaj pa ni čisto jasno, kaj ta dikcija oziroma neopremljenost pomeni. Dejstvo je, da je bilo že iz pogodbe razvidno, da bojna moč teh 25 Patrij ne bo zadostila pogojem Nata. “Zato mi predlagamo, da se gre z Natom v nova pogajanja in se skuša izpogajati, da bi bil morda opremljen samo en bataljon in ne dva.”
“Pogajanja je treba pospešiti, saj v Šoštanju na prevzem čakajo nova vozila, za katera pa ni proračunskih sredstev, vendar pa tega v nedogled ne bo možno zavlačevati, saj bodo v nasprotnem primeru sledila plačila penalov,” je dejala Zalokar Oražmova, po njenih besedah pa je zaskrbljujoče tudi dejstvo, da je od 110 vozil kar 55 od teh operativno neustrezno opremljenih. “To pa je silno tragično dejstvo, saj bi po finančnih ocenah za nadgradnjo teh 55 vozil potrebovali cca 50 milijonov evrov,” je poudarila vodja poslanske skupine Zares.
Prihranek sredstev bi lahko znašal kar 50 odstotkov, je poudarila Cveta Zalokar Oražem ter dodala, da naj bi temu cilju sledili tudi pogajalci. Predlog sklepa poslanske skupine Zares bo na seji Odbora za obrambo tudi ta, naj vlada oblikuje novo skupino pogajalcev, ki pa naj jo sestavljajo drugi ljudje, predvsem strokovnjaki s področja obrambe, mednarodnega prava, trgovine…, pomembno pa je, da gre za ljudi, ki doslej v tej skupini niso sodelovali. Zadnji predlog sklepa pa se bo po besedah Zalokar Oražmove nanašal na to, da bi ministrstvo za obrambo s premislekom odvzelo stopnjo tajnosti iz določenih dokumentov, kar bi bilo za resnično preglednost posla izjemnega pomena.
Vodja poslanske skupine Zares je ob koncu poudarila, da je bilo”poročilo Računskega sodišča po našem mnenju pripravljeno korektno in ni preseglo kompetenc, ki jih ima Računsko sodišče.”